kredi notuna nasıl itiraz edilir?

Kredi Notuna Nasıl İtiraz Edilir?

Posted on

Bankacılık sisteminin temelini oluşturan kredi notu kredi kullanımlarında incelenen bir numaralı kriterdir. Kredi raporunuzu incelediniz ve kredi notunuzun yanlış hesaplandığını ya da bir yanlışlık olduğunu farkına vardınız.Bu gibi durumlarda ne yapmanız gerekiyor?  Böyle bir durumda Kredi Kayıt Bürosu’nun (KKB) internet sitesinde yer alan Müşteri İtiraz Değerlendirme Sistemi (MİDES) üzerinden itiraz etme şansınız vardır. Kredi notunuza itiraz edebilmek için, son bir ay içerisinde Findeks ya da bankalar aracılığı ile kredi notlarınızı öğrenmeniz gerekiyor. İtiraz için Findeks üzerinden aldığınız kredi notu raporunuzda yer alan sorgulama işlemi numarasını iletmeniz gerekmektedir.

Kredi notunuza itiraz etmek istiyorsunuz ancak elinizde bir referans numaranız yoksa Findeks üzerinden belirli bir ücret vererek alabilir ya da bankalardan bu numarayı isteyebilirsiniz. Ancak, banka şubeleri bu konuda sizlere yardımcı olmak istemezler ve bu durumda elinizde sadece Findeks kalıyor.

Kredi Notuna Nasıl İtiraz Edilir?

Müşteri İtiraz Değerlendirme Sistemi

Kredi Kayıt Bürosu’nun (KKB’nin), müşteri veya bankaların itiraz/teyit işlemleri için MİDES adında bir itiraz değerlendirme formunu bulundurmaktadır. Maksimum 120 dakika içinde aşağıda belirtilen işlemlerin gerçekleşmesini sağlayan bildirim formu, aşağıdaki işlemleri kapsama altına almaktadır.

  • KKB’nizdeki olumsuz kayıtlar size göre hatalı ise bu itirazınızı başvurunuzun reddedildiği bankaya gitmeniz gerekiyor. Çünkü Kredi Kayıt Bürosu doğrudan müşteriler ile irtibat kurmaz.
  • Banka sizin itirazınızı KKB’ye dolaylı yollardan iletiyor. KKB ise itiraz ettiğiniz olumsuz kaydınız hangi bankayı ilgilendiriyorsa durumu ona bildiriyor.
  • Hakkınızda olumsuz bilgiyi gönderen banka, yeniden sizlerin bilgilerini inceliyor ve detaylı olarak bakıyor.
  • Kendi içinde konuyu değerlendirmesinin ardından da sonucu KKB’ye iletiyor. Bu şekilde KKB’de hatalı bilgi varsa düzeltiliyor ve eksiklikler gideriliyor.
  • KKB ise bu sürecin sonunda neticeyi öncelikli olarak sorunu ilettiğiniz bankaya iletmektedir.
  • Banka onay verirse size de durum bildiriliyor ya da doğrudan bankaya durumu aktarıyor ve işlem sonlanıyor.

MİDES üzerinden Neler Yapılır?

Risk Raporu Teyit: Kredi notu raporunun doğruluğunun teyidi için kullanılmaktadır.

Risk Raporu İtiraz Girişi: Risk raporunun referans numarası ile itirazın girildiği alandır.

Risk Raporu İtiraz Sorgulama: Girilmiş olan itirazların sonucunun detaylı olarak görülmesini sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir