Kredi notu

Kredi Notunu Yükseltmek için Ne Yapmalı?

Kredi notları bireylerin kredi, kredi kartı ve KMH gibi hesapları kullanımı ve aynı zamanda bu finansal ürünleri geri ödeme, geciktirme ya da gününde ödeme gibi durumlar ile beraber oluşan ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan bir puanlama sistemidir. Kredi notu genel itibariyle kredi geri ödemeleri, kredi kartı geri ödemeleri gibi durumlar üzerinden meydana gelen, kişinin borçluluğu, borcuna olan saygısı ve bankalar ile arasında geçen diyaloglara göre belirlenir. Kredi kayıt Bürosu tarafından tutulan puanla sisteminde 0 ila 1900 puan arasında bir puan banka müşterilerine temin edilmektedir. 801 ila 1900 arasındaki müşteriler yüksek kredi notu olan bireyler olarak geçerken, 0 ila 800 puan arasındaki müşteriler ise, riskli grupta yer almaktadır.

Kredi notunu etkileyen unsurlar nelerdir?

Kredi notlarını düşüren etmenler konusunda ilk olarak kredi kartı geç ödemeleri, düzensiz ödemeleri yalnızca asgari tutar ödemeleri, kredi geç ödemeleri, düzensiz ödemeleri, takibe düşmek vb gibi durumlar ilk sırada yer almaktadır Oldukça kolay bir şekilde düşen kredi notu borçlarınızı düzenli ödemeye başladığınızda düzelmeye başlamayacaktır. Bunun yanı sıra daha önce hiç kredi kartı kullanmamış ve kredi çekmemiş kişilerin de eş zamanlı olarak kredi notları düşük seviyelerdedir. Haklarında herhangi bir finansal kayıt bulunmamasından ötürü, bu müşteriler riskli grupta yer almaktadır. Kredi başvurusu yapıp ret almakda kredi notunu düşüren bir etmen olarak karşımıza çıkıyor.

Kredi notunu yükseltmek için neler yapılmalıdır?

Kredi notunu yükseltmek kişinin kendi çabalarıyla ilerlemesi gerekmektedir. Kredi notunuzu yükseltme işlemi için öncelikli olarak gecikmeli ne kadar kartınız veya krediniz varsa, hepsinin kapanması gerekiyor. Bu ödemeleri kapattıktan sonra, kredi ve kredi kartı ödemelerinizi düzenli hale getirmeniz, kredi kartı borçlarınızın asgari tutarından fazlasını her ay kapatmanız, borçluluk oranınızı düşürmeniz, yatırım yapmak veya bireysel emeklilik sistemine kaydolup düzenli ödemeler yapmanız işlemler, kredi notunuza tamamen olumlu etmenler verecek sebepler arasındadır diyebiliriz.

Yorum Yap