BankalarKredi notuKrediler

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

 Bir ihtiyacımızı karşılamak için bankalara başvurduğumuzda ve kredi kullanmak istediğimizde bize engel olan veya kredi almamızı kolaylaştıran etmenlerin başında kredi notumuz gelmektedir. Banka yetkilisinden kredi notumuzun çok iyi olduğu kolayca kredi alabileceğimizi veya kredi notumuzun düşük olduğundan kredi kullandırılamayacağı gibi bir cevap alabiliriz. Neredeyse her bankacılık işleminde karşımıza çıkan ve süreç boyunca bahsi geçen kredi notu nasıl oluşmaktadır? Peki bu kredi notumuzu yükseltmemiz mümkün mü?

Kredi Notu Nedir? Nasıl Oluşur?

Bankadan kredi kullanıp kullanamayacağımızı veya kullanılacak kredinin miktarını belirleyen kredi notunu kısaca tanımlamak gerekirse; bankacılık sistemi üzerinde kullandığımız ihtiyaç kredisi, konut kredisi, araç kredisi, kredi kartı ve Kredi Mevduat Hesabı (KMH) gibi hesapları kullanımı ve aynı zamanda bu finansal ürünleri geri ödeme, geciktirme ya da gününde ödeme gibi durumların bir çatı altında toplanarak analiz edilmesi sonucu elde edilen bir puanlama sistemidir. Ülkemizde bu kredi notu sistemi dokuz bankanın ortaklığı ile kurulan Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından saydığımız kıstaslar çerçevesinde belirlenen bir puanlama sistemidir. Bankalar bu sisteme kullanıcı bilgilerini göndermektedir.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Veriler 1-1900 puan aralığında değerlendirilmektedir. Kredi Kayıt Bürosu bağlı bir hizmet platformu olan Findeks aracılı ile bu puanlama bilgisi son kullanıcıya ulaştırılmaktadır. Kişilerin kredi notu oluşturulması için 5 yıl aktif kredi kullanması veya kredi kartı kullanması gerekli veya kredi mevduat hesabı bulunması gereklidir. Bu araçları kullanmayanların kredi notu sıfır olarak gözükmektedir. Kısaca toparlamak gerekirse kredi notu genel itibariyle kredi geri ödemeleri, kredi kartı geri ödemeleri gibi durumlar üzerinden meydana gelen, kişinin borçluluğu, borcuna olan saygısı ve bankalar ile arasında geçen diyaloglara göre belirlenir diyebiliriz. Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan puanlama sisteminde 0 ila 1900 puan arasında bir puan verildiğinden bahsetmiştik. Bu puanlamada gruplar;

0 Bankalar ile hiçbir çalışması olmayan Grup
1-699 En Riskli Grup

700-1099 Orta Riskli Grup

1100-1450 Az Riskli Grup

1500-1699 İyi Grup

1700-1900 Çok İyi Grup olarak belirlenmiştir.

Kredi Notu Dereceleri

Kredi Notu Dereceleri

Kredi Kayıt Bürosu’nun bu puanlamaları belirlerken dikkate alınan hususları incelersek ilk olarak bireysel kullanılan krediler ve ödemeleri ile kredi kartı kullanımı ve ödemeleri %30 oranında bir etkiye sahiptir. Var olan hesaplarının ve borçlanma durumları %25 oranında, yeni kredilere başvuru ve kredi kapatma %20 oranında, yine kredi kullanma sıklığınız %15 oranında ve diğer bankacılık ve finans işlemleri %10 oranında etkilemektedir diyebiliriz.

Bu puanlama sistemi sayesinde bankalar ve finans kuruluşları sizi hızlı ve otomatik bir değerlendirmeye tabi tutabilirler. Mesela SMS ile veya bankadan kredi başvurusunda bulunduğunuzda eğer en riskli grupta iseniz kredi başvurunuz için hemen red veya iyi/çok iyi grupta iseniz ön incelemeden hemen olumlu bir sonuç çıkarabilmektedir. Kredi ihtiyaçlarınızda size yardımcı olacak grup iyi ve çok iyi grup olan 1500 puan ve üzeri gruptur. Finans kuruluşları ve bankalara göre farklılık gösterse de gelir durumunuza göre istemiş olduğunuz krediyi en iyi ulaşabileceğiniz grup bu gruplardır.

Kredi Notunu Etkileyen Unsurlar Nelerdir? Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yukarıda kredi notunun nasıl oluştuğundan bahsetmiştik. Bankalarla hiçbir işlemi olamayan kişilerin kredi notunun sıfır olduğunda bahsetmiştik. Peki bu kredi notunun oluşmasında ve düşmesinde neler etkili yani nelere dikkat etmeliyiz.  Kredi notunu düşüren etmenler incelendiğinde ilk olarak kredi kartı geç veya düzensiz ödemeleri, kredi kartlarının yalnızca asgari tutarlarının ödenmesi, kullanılan ihtiyaç, konut, araç kredisi gibi kredilerin geç veya düzensiz ödenmesi, kredilerden dolayı takibe düşmek ve yasal sürecin başlaması vb. gibi durumlar ilk sırada yer almaktadır. Kolay bir şekilde düşen kredi notu borçlarınız, düzenli ödemeye başladığınızda düzelmeye başlamayacaktır. Bunun yanı sıra daha önce hiç kredi kartı kullanmamış ve kredi çekmemiş kişilerin de eş zamanlı olarak kredi notları düşük seviyelerdedir. Haklarında herhangi bir finansal kayıt bulunmamasından kaynaklı, bu müşteriler riskli grupta yer almaktadır. Bu durumda düzensiz ödemeler gibi kredi başvurusu yapıp ret almakta kredi notunu düşüren bir etmen olarak karşımıza çıkıyor.

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Aslında kredi notunu yükseltmek makalenin başında beri bahsettiğimiz düzenli ödemelerle mümkündür. Unutulmamalıdır ki bankalarda para satmakta ve bu paranın geri ödenmesini istemektedirler. Bu kuruluşlar borçlarını ödeyebilecek kapasitede gördükleri kişilere borç verme konusunda daha öncelik vermektedirler. Bu sebeple kredi notunu yükseltmek kişinin kendi elinde diyebiliriz. Eğer çok düşük bir kredi notuna sahipseniz öncelikle tüm borcunuzu kapatmakla işe başlamanız en doğrusu. Daha sonraki adım düşük tutarlı bir kredi çekerek vaktinde ödemeye yaparak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Kredi notunu yükseltmenin en kolay yolu kredi kartı kullanmak. Tabi ki bu kartın harcamalarını gününde ödemeniz gerekiyor. Bu kredi kartından nakit avans çekerek hemen kapatmanızda izlenecek yollardan biri. Kredi kartınızı aktif kullanın mesela nakit alışveriş yapacağınız bir alışverişinizde kartınızı kullanıp ödemeyi kartınıza yapın böylece kartınızı kullanmış gözükeceksiniz. Çok yüksek bir limitli kartın limitini doldurmanızda pek tavsiye edilmiyor çünkü çok borçlu gözükeceksiniz. Otomatik ödemeye verdiğiniz faturalarında ödemesinde gecikmeler yapmayın. Tüm bunlar gerçekleştirdikten sonra, kredi ve kredi kartı ödemelerinizi düzenli hale getirmeniz, kredi kartı borçlarınızın asgari tutarından fazlasını her ay kapatmanız, borçluluk oranınızı düşürmeniz, yatırım yapmak veya bireysel emeklilik sistemine kaydolup düzenli ödemeler yaptığınız işlemler, kredi notunuza tamamen olumlu etmenler verecek sebepler arasındadır diyebiliriz.

Kredi notları bireylerin kredi, kredi kartı ve KMH gibi hesapları kullanımı ve aynı zamanda bu finansal ürünleri geri ödeme, geciktirme ya da gününde ödeme gibi durumlar ile beraber oluşan ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan bir puanlama sistemidir. Kredi notu genel itibariyle kredi geri ödemeleri, kredi kartı geri ödemeleri gibi durumlar üzerinden meydana gelen, kişinin borçluluğu, borcuna olan saygısı ve bankalar ile arasında geçen diyaloglara göre belirlenir. Kredi kayıt Bürosu tarafından tutulan puanla sisteminde 0 ila 1900 puan arasında bir puan banka müşterilerine temin edilmektedir. 801 ila 1900 arasındaki müşteriler yüksek kredi notu olan bireyler olarak geçerken, 0 ila 800 puan arasındaki müşteriler ise, riskli grupta yer almaktadır.

Kredi Notunu Yükseltme

Kredi Notunu Etkileyen Unsurlar Nelerdir?

Kredi notlarını düşüren etmenler konusunda ilk olarak kredi kartı geç ödemeleri, düzensiz ödemeleri yalnızca asgari tutar ödemeleri, kredi geç ödemeleri, düzensiz ödemeleri, takibe düşmek vb gibi durumlar ilk sırada yer almaktadır Oldukça kolay bir şekilde düşen kredi notu borçlarınızı düzenli ödemeye başladığınızda düzelmeye başlamayacaktır. Bunun yanı sıra daha önce hiç kredi kartı kullanmamış ve kredi çekmemiş kişilerin de eş zamanlı olarak kredi notları düşük seviyelerdedir. Haklarında herhangi bir finansal kayıt bulunmamasından ötürü, bu müşteriler riskli grupta yer almaktadır. Kredi başvurusu yapıp ret almakda kredi notunu düşüren bir etmen olarak karşımıza çıkıyor.

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Kredi notunu yükseltmek kişinin kendi çabalarıyla ilerlemesi gerekmektedir. Kredi notunuzu yükseltme işlemi için öncelikli olarak gecikmeli ne kadar kartınız veya krediniz varsa, hepsinin kapanması gerekiyor. Bu ödemeleri kapattıktan sonra, kredi ve kredi kartı ödemelerinizi düzenli hale getirmeniz, kredi kartı borçlarınızın asgari tutarından fazlasını her ay kapatmanız, borçluluk oranınızı düşürmeniz, yatırım yapmak veya bireysel emeklilik sistemine kaydolup düzenli ödemeler yapmanız işlemler, kredi notunuza tamamen olumlu etmenler verecek sebepler arasındadır diyebiliriz.

23 Comments

 1. Şule Nur ACAR
  • Kredi Uzmanı
 2. Doruk Esen DAL
  • Kredi Uzmanı
 3. Ahmet SOYAR
  • Kredi Uzmanı
 4. Arife GÜZEL
  • Kredi Uzmanı
 5. Bahri UŞAK
  • Kredi Uzmanı
 6. Ferdi İŞLER
  • Kredi Uzmanı
 7. Vildan TEMİZ
  • Kredi Uzmanı
 8. Fatma Nur ARCAN
  • Kredi Uzmanı
 9. Merve SILA
 10. Ender ÖNCÜ
  • Kredi Uzmanı
 11. Serhat ÇEPNİ
  • Kredi Uzmanı
 12. Cihad GİDER
  • Kredi Uzmanı

Yorum Yap