Kredi Ret Kodu 09 10 11 12 Nedir?

Posted on

Konut, taşıt vb. ihtiyaçlarımızı karşılamak için bankalar aracılığıyla kredi kullanmaktayız. Fakat bazen kredi başvurusu yapan banka müşterileri gereken şartları taşımadığı için kredi başvuruları onaylanmaz. Banka kredisi başvuru yapan kişiler ret cevabı aldığında bunun neyden kaynaklandığını, ya da niçin kredi çıkmadığını merak etmektedir. Kredi ret nedeni olarak açık bir açıklama beklerken, kişinin karşısına kredi ret 09, 10, 11, 12 gibi rakamları görebilir. Bu rakamlar kredinin neden reddedildiği ile alakalı her bankaya ait özel kodlama türüdür. En sık karşılaşılan kredi ret kodları olan 09, 10 ve 12 kredi ret kodunun ne anlama geldiğini inceleyeceğiz. Peki bu kodlar ne anlama geliyor ve ne zaman karşımıza çıkıyor? Bu kodların taşıdığı anlamlar neler? 

Bankadan Neden Kredi Çıkmadığını Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi ret kodları ne anlama geliyor?

Bankalara artık eskisi gibi sadece şubeye giderek başvuru yapmak, aslında moda bir kavram değildir. Bunun yanında ayrıca, SMS, İnternet Bankacılığı ya da telefon bankacılığı ile de kredi başvurusu gibi durumların olduğunu söylemek isteriz.  Kişilere kredi onayı çıktığında, hemen bankaya gidilip kredi sıkıntısız olarak alınmaktadır. Ama kredi onaylanmadığında kişi bunun neden olduğunu öğrenemez. Genelde kredi notu düşük olduğu için kredi alınmadığı bilgisi verilir. Ama bazı kişilerin kredi alamamasının temel sebebi genelde kredi notlarının düşük olması olsa da her zaman bu durum olmayabilir. Yani kredi ret sebebi kesinlikle kredi notu dememiz doğru olmayabilir.

Kredi Ret Nedeni Olarak 09, 10, 11, 12 Kodları Ne Anlama Gelmektedir?

Kredi başvurusu yapıldıktan sonra eğer ret cevabı gelirse, talep etmeniz durumunda ya da kendiliğinden kod verilir. Bu koda niçin kredi alamıyorum sorusuna yanıt verir. Örneğin, kredi ret 09’un anlamı; kredi notunuzun çok düşük olduğu için alamadığını gösterir.

Kredi ret 10 ve 11 çok fazla kredi başvurusu yapmaktan dolayı, artık bankalar tarafından kabul görmediğinizi göstermektedir. Bu her iki durumda da kredi başvurusu yapmayı bekletip hemen çözüm odaklı çalışmalı ve kesin onaylı kredi başvurusu için tedbirler almanız gerekiyor. Peki kredi notu düzeltmek için neler yapılıyor ve ne gibi durumlarda kredi notu yükseltiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir