Kredi Risk Raporu Nedir? Nasıl Alınır?

Posted on

Günümüzde bankacılık hizmetlerinden faydalanmayan hiç kimse kalmadı. Ülkemizde ve tüm dünyada en hızlı gelişen finans sektörleri arasında yer alan bankacılık, banka müşterilerinin çeşitli finansal gereksinimlerine hızlı şekilde cevaplar vermektedir. Kredi, kredi kartı, çeşitli banka hesapları, yatırım, birikim, ticaret vb. bireysel ve kurumsal talepleri tam anlamıyla karşılamak isteyen bankalar, ürün yelpazesini geniş tutmasına ekstra olarak, kendini sürekli geliştirmekte ve ileri seviyelere taşımaktadır. Bankaların artan müşteri sayısına bağlı olarak talep edilen her finansal ürün için, bankalar bazı şartları ve değerlendirmeleri aktif ederler. Özellikle kredi, kredi kartı veya kredili mevduat hesapları gibi finansal ürünlerin talebi olduğu zaman tüm bankalar, müşterilerine olumlu veya olumsuz dönüş için talepte bulunan bireyin müşteri profiline bakarlar ve net sonuçlar da bu şekilde ortaya çıkar. Bu profili elde ederken en önemli unsur kredi risk raporu.

Kredi Risk Raporu Nedir?

Ülkemizde aktif olarak varlığını sürdüren bankalar ve diğer kurumlar vasıtası ile toplanan bilgilerin aylık olarak Kredi Kayıt Bürosuna aktarılması ile beraber ortaya çıkan puanlar, vatandaşlarımızın kredi kullanımına yönelik ve yapmış olduğu ödemelerini ve diğer durumları ortaya çıkarır. Oluşturulan tüm kayıtlar bankalara, talep eden banka müşterilerine ve diğer vatandaşlarımıza Kredi Risk puanlaması olarak göstermektedir. Kredi Risk Raporu; herhangi bir vatandaşımızın çeşitli finans kuruluşları vasıtası ile kullanmakta olan kredileriyle beraber geçmiş 5 yıllık döneme ait kredilerinin tüm ödeme geçmişini bildirmekte olan verilerdir diyebiliriz.

Bu Rapor, banka müşterilerinin ihtiyaç, konut ve taşıt kredileriyle kredi kartı ve kullanmış olduğu ekstra hesaplarına bağlı olarak ortaya çıkar. Her banka müşterisinin kullandığı bu ürünlerle ilgili bilgileri her ay Türkiye Bankalar Birliğine detaylı olarak aktarımı yapılır. Bankalar birliği de bu bilgileri Kredi Kayıt Bürosu bünyesinde değerlendirmesinin ardından, risk raporu olarak ortaya çıkarır.

Ne İşe Yarar?

Türkiye Bankalar Birliğine aktarılan detaylı bilgilerin Kredi Kayıt Bürosu tarafından çeşitli analizlerden geçme şartıyla hazırlanan Kredi Risk Raporu bireysel ve ticari banka müşterileri için yaptıkları riski riski önemli ölçüde azaltmaya yardım eder. En basitinden elinizin altında bulunan herhangi bir evinizi kiraya vermeden önce evi tutacak olan kişiden talep edilecek detaylı risk raporu ile, kişinin finansal durumu hakkında önemli bilgilere ulaşarak, kira sırasında alınacak olan riski en alt düzeye taşır. Kredi risk raporunu edinmenin en kolay yolu e-Devlet üzerindendir. bu hizmetten ayda bir kez olmak üzere ücretsiz faydalanabilirsiniz.

Yazımızı Paylaşmak İster Misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir