Kredi Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar

Posted on

Ülkemiz bankacılık sisteminin merkezinde yer alan KKB, her kişinin kredi notunu belirliyor. Bu kredi skorları aynı zamanda kişinin yasal çerçevede kredibilitesini ortaya çıkarıyor. Her banka kredi verme koşullarına bağlı olarak, kendisine yapılan başvurularda, öncelikle kişinin kredi notunu sorguluyor. Alınan sonuca göre bazı bankalar esnek davranarak kredi desteğini veriyor. Alınan bu kredi notu sonucuna göre kredi desteği verilmesi, bankanın sağladığı esnekliklere göre değişebiliyor. Sicili bozuk olan kişiler, daha önce bankalarla çeşitli sorunlar yaşamış, kredi veya kredi kartı borçları yasal takip aşamasına gelmiş olan kişilerdir. Bu kişilerin yaşadıkları sorunlar KKB tarafından sicile işleniyor ve her sorgulama da bu durum sorgulayana gösteriliyor. Yakın zamanda ekonomik iyileştirme çalışmaları kapsamında uygulanan sicil affıyla birlikte, sayıları 11 milyonu bulan kişinin sicilinde bulunan sorunlar silindi. Bu uygulamanın ardından Kredi Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar tarafından, daha önce finans sistemiyle sorun yaşamış kişilerde kredi desteği alabiliyor.

Hangi Bankalar Sicili Bozuk olanlara Kredi Desteği Veriyor?

Kredi Sicili Bozuk Olana Kredi

Öncelikle Kredi skoru 699 ve altında olan kişilerin kredi desteği alabilmesi oldukça zordur. Kredi skoru 700 ile 1099 arasında olan kişiler orta risk seviyesinde olan ve kredibilitesi düşük olan kişilerdir.

Genellikle kredi ve kredi kartı ödemelerinde yaşanan gecikmelere paralel olarak bu skor düşer ve kişinin kredi desteği alma şansı da azalır.

Kredi Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar arasında Aktifbank uzun zamandır öne çıkan bir banka. Kredi skorunun oranına göre, farklı faiz oranları uygulayan ve kredi veren bankalar arasında Aktifbank başta olmak üzere, ING Bank, Odeabank, QNB Finansbank geliyor.

Ancak Aktifbank çok düşük kredi skoruna sahip olan kişilere bile yüksek faiz oranıyla kredi desteği sağlayan tek banka.

Bununla birlikte Kredi Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar arasında ipotek ve kefille yapılan başvurular daha yüksek onay alma şansına sahip. Kredi sicili bozuk olan kişilerin, kefil veya ipotek şartıyla kredi desteği alabilmeleri mümkün oluyor.

Bu türlü bir kredi desteği için, çeşitli bankalara başvurulup, sahip olduğunuz şartların bankaya sunulması önem taşıyor. Durumunuza uygun bir kredi desteği, çeşitli bankalar tarafından sağlanabiliyor. Bu bankalar içerisinde Aktifbank ile birlikte ING Bank’ a öncelik vermenizi tavsiye ediyoruz.

Kredi Sicili Bozuksa, Kredi Çekmek için Ne Yapmalıyım?

Kredi sicilinin düşük veya bozuk olması durumunda, gayrimenkul ipoteği ve kefil desteğiyle kredi çekilebildiği gibi, öncelikle bu konuda esnek olan Aktifbank, ING veya QNB gibi bankalara başvurularak, durumunuza uygun bir kredinin olup olmadığını belirleyebilirsiniz.

Kredi Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar, bu kredi desteklerini sağlarken, risk yüksekliğine doğru orantılı olarak, yüksek faiz oranları uygularlar.

Kredi desteğinin onaylanması için, bankalar sizden kefil veya herhangi bir gayrimenkul ipoteği isteyebilirler. Kredi sicili bozuk olan esnafların, Devlet desteğiyle sunulan kredi ve hibelere başvurmaları diğer bir seçenektir.

Kredi notunuz düşükse, bu skorun yükselmesi için 3 ile 6 ay arasında kredi kartları ve kredi ödemelerinizi zamanında yapmanız, kredi notunuzu yükselmesini sağlayacaktır. Bu sayede daha düşük faizli kredi destekleri seçeneklerine başvurma şansınız artar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir