Kredi ve Kredi Kartı Borcu Kaç Defa Yapılandırma Olur?

Posted on

Bankalardan alınan kredi kartları kullanılan krediler derken farkında olmadan bir çok tüketici açılmakta ve belli bir süreç sonunda borçlarını ödeyemez duruma düşmektedir bu durumda olan tüketici yeniden kredi çekme arayışı veya refinansman da denilen kredi yeniden kredi çekmek suretiyle eski kredi borcunu kapatır kalan miktarı da nakit olarak kullanır.

Bankadan kullanılan kredi düzenli ödendiği sürece aynı bankadan kredi başvurusu yapıldığında bir önceki krediyi kapamak şartı ile kredi verilebilmektedir bu bir nevi yeniden kredi sağlama ve sıkışan tüketici ferahlama olanağı bulmaktadır. Ancak bu durum  içinde riskte barındırmaktadır bu düzende devam eden tüketici yine bir yerde tıkanmakta kredi çekebilme limiti dolmaktadır limitten kastımız her yeni kredi limiti artan kredi olmakla birlikte sürekli kredi çek birini kapat bir daha çek kredi notunu olumsuz etkiler.

Birde aksayan ödenmeyen ve avukata devredilmemiş 1-2 taksiti aksamış krediler var bunlar için bankalar genelde ilk yapılandırma başvurusunu olumlu karşılamaktadır kredi borcu toplamı üzerinden yeniden yapılandırılır ve 48 aya kadar kredi gibi sabit taksit ile ödeme olanağı verilir. Bu yapılandırmanın tek farkı üste para almanız mümkün değildir. Yine bu yapılandırma mevcut kredi gibidir 1 taksit hatta iki taksit geriden dahi ödenmesi mümkündür yani aksatma esnekliği vardır.

İkinci yapılandırma hakkı ise ilk yapılandırma borcunu aksatan tüketiciye bir defaya mahsus takip yapılandırması yapılabilir bu yapılandırma kredi avukata devredilmeden son defa bir taksitlendirme olanağıdır ancak bankalar bunu yapması bir nevi keyfiyete tabidir ve yapılandırma olursa sigorta bedelini de peşin tahsil ederler. Bunu da ödemez iseniz hatta bir taksit dahi aksadığı an dosya direk avukata devredilir.

Kredi kartı yapılandırma, ise tamamen kredi yapılandırmasında farklı diyebiliriz. 1-2 dönem hiç ödeme yapılmayan kredi kartı toplam borç tutarı üzerinden bir yapılandırma söz konusu olabilir ancak bu durumda genelde bankalar kredi kartını kullanıma kapatırlar hatta tamamen iptal edebilirler. Yine kartınızın açık limitinin yeterli olması halinde limitiniz dahilinde borcunuz taksitlendirilir ve aylık kart ekstresine yansıtılır.

Bankaların kara listesinden çıkmak

Kredi kart borcu 3 dönem ödenmez ise banka isterse kart borcunu refinansman ile kredilendirir ve size aylık bir ödeme planı sunar ama kartınız kesinlikle iptal olur. bu ödeme planını da ödemez iseniz borcunuz avukata devredilir ve aynı kredi borcu gibi müeccel olur ve avukat sizden borcun tamamını ister yada toptan tahsili için haciz yollarına başvurur.

Özetle, kredinizi düzenli ödeniyorsa kredi çıkması halinde devamlı yenileyebilirsiniz. Gecikmede ise en fazla iki defa yapılandırma olabilir, kart borçları ise yine azami iki defa yapılandırma imkanı bulunabilir. Ancak ikinci yapılandırma talepleri bankaların insiyatifinde olduğu ve zorunluluk olmadığını garantisi olmadığını bilmenizi isteriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir