Kredi yapılandırması yapılırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar

Kredi yapılandırması yapılırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar

Hayalimizi tamamlamak için bankalara gideriz ve o an yüksek faizli ve vadeli kredileri çekeriz.  O an için yapmış olduğumuz finansal hesaplamaları da ufak not ederek, krediyi rahatlıkla ödeyebileceğimizi düşünürüz. Fakat hayatta herşeyin olabileceğini ve güzel giden herşeyin ilerleyen zamanlarda farklı sorunlar ile gelebileceğini biliyoruz. Genelde bunun hesabı yapılmadığı için insanlar bu uzun vadeli konut kredilerini çektikten sonra, birçok sıkıntı yaşar. Yaşanan ekonomik sıkıntı yüzünden evlerinden olmak istemedikleri için, konut kredisi yapılandırma işlemlerini yaparlar. Bu bankaların insanlara sunmuş olduğu hizmetlerden bir tanesidir diyebiliriz. Doğru şekilde kullandığınız zaman, sizleri ekonomik anlamda oldukça rahat bir konuma getirecektir. Ancak tabi yapılandırmanın en doğru şekilde ve kurallı olarak yapılmasının gerektiğinin altını çiziyoruz. Birçok insan bu konuda bazı sıkıntılara düşüyür ve hatalar yapıyor. Şimdi sizlere konut kredisi yapılandırma işleminde yapılan hataları ve bu hatalardan nasıl kaçılması gerektiği hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Erken ödeme cezalarını aklınızdan çıkarmayın

Bankalar sadece konut kredisi için erken ödeme yapıldığı zaman, erken ödeme cezalarını aktif etmektedir. Konut kredisi yapılandırması için hesaplama yaparken, mutlaka bu erken ödeme cezasını da göz önünde bulundurmalısınız. Bankalar arasında araştırmalar yaparken mutlaka bu detayları bir yere not alın ve ve karşılaştırma yaparak ilerleyin. Bu detayı atlayarak avantajlı olarak gördüğünüz bir yapılandırmanı, sizi daha karmaşık bir duruma ittiğini bile görebilirsiniz. Acele etmeyin ve her detayı iki kez gözden geçirmeyi kesinlikle unutmayın.

Acele etmeyin

Bu gibi durumların içine giren kredi sahiplerinin yaptıkları hataların başında acele geliyor. Birkaç ay boyunca bu krediyi ödeyebilecek birikiminiz varsa, ince eleyip sık dokumanız gerekiyor. Unutmayın bu konuda birçok atasöz bile söylenmiştir. Acele ederek bizimiçin daha avantajlı teklifleri kaçırabiliriz. Sabırlı olun ve acele etmeden ilerleyin.

Her zaman doğru analizler yapın

Konut kredileri günümüzde yüksek meblağ olarak tahsis edilmektedir. Bunun yapılandırmasını yapmadan önce ciddi analizler ve hesaplamalar yaparak adım atılması gerekmektedir. Eğer doğru hesaplamalar yapmazsak bu yapılandırma yüzünden daha çok sorun ortaya çıkacaktır. Yanlış bir hesaplamanın neticesi olarak bir kalemde 2 bin TL civarında kayıp yaşayabilirsiniz. Bu yüzden mutlaka doğru analiz ediniz.

Faiz oranlarını detaylı olarak araştırın ve karşılaştırın

Konut kredisi yapılandırmasını sadece ekonomik durumunuza göre değil de, faiz oranlarının düşmesini gördüğünüz zaman da rahatlıkla yapabilirsiniz. Bildiğiniz gibi ülkemizde faiz oranlarında sürekli dalgalanmalar yaşanıyor ve dün olan faiz oranı ertesi gün farklı şekilde karşımıza çıkıyor. Örneğin siz yüzde 5 üzerinden faiz ile kredi çektiniz, 2 yıl sonra bu oran yüzde 4 civarına kadar gelebilir. Meblağının büyüklüğüne bakarak elde edilen avantajların büyüklüğü yönünde de az çok hesaplama yapabilirsiniz. O nedenle faiz oranlarını yakından takip etmeniz gerektiğini söylüyoruz.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir