Kredi Yasal Takip Süreci Ne Zaman Başlar
Kredi Yasal Takip Süreci Ne Zaman Başlar

Kredi Yasal Takip Süreci Ne Zaman Başlar?

Posted on

Bankalar kullanılan kredilerin ödenmemesi sonucu bu kredilerle ilgili yasal takip başlatırlar. Bankalardan ihtiyaçlarımız doğrultusunda kullandığımız ihtiyaç, taşıt ve konut kredileri gibi kredileri belli süreler de ödüyoruz. İşte bu vade tarihleri geldiğinde borumuzu ödeyemezsek ne oluyor? Banka ne zaman borcu tahsil etmek için harekete geçiyor? Kredinin yasal takip süreci ne zaman başlıyor?

Yasal Takip Süresi

Kullanılan kredinin ödenmemesi sonucu bankalar üst üste iki kredi taksiti ödenmediğinde ilgili mevzuat gereği borçluya 30 gün süre vererek borcunu ödediği takdir de yasal süreç başlatacağını ihtarname ile bildirir. Banka ihbarnameyi başvuru yaptığınızda beyan ettiğiniz ikamet adresi ve cep telefonu üzerinden yapar. Bu açıdan bankadaki bilgilerinizin güncel olması önemlidir. Banka ancak bu süreç sonunda yasal adresinize ulaşabilir. Bu süreç sonunda borç ödenmediğinde yani toplam 90 günlük süre içerisinde yasal takibe düşmektedir. 90 günlük bu süre aralıksız olma zorunluluğu yoktur. Eğer ödemede bulunmadığınız toplam süreyi tamamladıysa yine yasal takip başlatılabilir. Banka 90 günün dolduğunda borçlu ile iletişime geçebilir. Bu süreçte oluşan borç ve bu sürede bu borca işleyen yasal faiz ile ihtarnameden dolayı oluşan ücretlerin hepsini talep eder. Oluşan borcun tamamını ödeyerek veya banka ile anlaşıp yapılandırmaya giderek yasal takibin başlamasını önleyebilirsiniz. Son uyarıya rağmen borç kapatılmaz veya yapılandırılmazsa banka tarafından yasal süreç başlatılacaktır.  

Yasal Takip Başlatıldığında Ne Olur?

Borçlunun dosyası bankanın avukatları tarafından veya anlaşmalı bir avukat ile icra dairesine aktarılır. Böylece var olan borca avukatlık masrafları da eklenmiş olur. Avukat durumun mahkemeye aktarılmaması için borçlu kişi ile bir ödeme planı oluşturur. Eğer bir anlaşma sağlanamaz veya sağlanan anlaşmadaki ödeme planına bağlı kalınmaz ise borçlunun dosyası icra mahkemesine aktarılır. Mahkeme kararı ile borca yasal faiz ve masraflar da eklenerek ilgilinin gelirlerine ve taşınmaz varlıklarına haciz getirilebilir.

Bunun yanında Merkez Bankası kara listesine girersiniz ve kredi notunuz düşecektir. 5 yıl süre ile kredi kullanmanız ve kredi kartı almanız zorlaşacaktır.

Kredi Yasal Takip Süreci
Kredi Yasal Takip Süreci.

Maaşımın Ne Kadarına Haciz Gelebilir?

Kanunen borcunuz nedeniyle maaşınıza gelebilecek haciz maaşınızın ¼ yani % 25’i oranı kadardır. 4000 TL maaş alan bir kişinin maaşına en fazla 1000 TL haciz gelebilir. Bir kişinin maaşına birden fazla haciz gelmesi durumunda mahkeme kararına göre alacaklılar sıraya konarak ilk alacaklının alacağı ödendikten sonra sıra diğer alacaklılara gelmektedir. Bu durum emekliler için geçerli değildir emekli maaşlarına haciz işlemi uygulanmamaktadır.

Avukatlık Masrafları ve Kredi Gecikme Faizi Ne Kadar Uygulanır?

Avukatla bankanın anlaşmasına göre değişen avukatlık masrafları yasal olarak şöyledir;

İlk 35.000 TL için: % 12

Sonra gelen 45.000 TL için: % 11

Sonra gelen 80.000 TL için: % 8

Sonra gelen 240.000 TL için: % 6

Sonra gelen 600.000 TL için: % 4’tür.

Gecikme faizi için ise İlgili yönetmelikte “Gecikme faizi, mevcut kullanılan kredi faiz oranının en fazla %30 fazlası olabilir.” denmektedir. Yani aylık % 2 oranı ile çekilen bir kredi için gecikme faizi % 2,60 olarak anaparanız üzerinden uygulanacaktır.

Krediye Yasal Takip Başlarsa Nelere Dikkat Etmeliyim ?

 • Üst üste 2 taksit ödemediğinizde tarafınıza 30 gün içinde borcu ödemeniz için gönderilen ihbarnameyi ciddiye alarak olay yasal süreçler başlamadan bitirilmeye çalışılmalıdır.
 • Maaşınızın en fazla ¼ lük yani % 25’lik kısmına haciz getirilebilir.
 • Bankaların sizin şahsi burcunuz ile ilgili aile bireyleriniz arama hakkı bulunmamaktadır.
 • Haciz işlemi başlamadan taşınmazınızı elden çıkarmak çok mantıklı olacaktır. Yoksa taşınmazınız ederinin yarı parasına elinizden çıkacaktır.
 • Bankaların borcunuzu Varlık Yönetim Şirketlerine devir edebileceğini unutmayınız. Bu şirketler borcunuz üzerinden para kazandıkları için bankalarla anlaşmanızdan daha zorlu bir süreç sizi bekleyecektir unutmayın.
 • Banka avukatı ile anlaşma yoluna giderek indirip talep edin.

11 thoughts on “Kredi Yasal Takip Süreci Ne Zaman Başlar?

 1. Kredi yapılandırmasında aksama oldu acaba iki ay içinde bizim süreçlerimiz hemen başlar mı? Yapılandırmalarda aksama olunca banka hızlı şekilde işlemlere başlıyormuş aslı var mı?

  1. Yapılandırma işlemleri her zaman hızlı işlemese de öncelik verilmeye çalışılmaktadır. En net bilgiyi bankanız temsilcinizden alabilirsiniz.

 2. Yapılandırma isteyen müşterileri bankalar daha çok sever. Çünkü faizle bir kazanacakken faizli fiyattan bir faiz daha uygulayıp yapılandırıyor. Aslında bu tür müşteriler bankalar için risk oluştururken bir o kadar da iki katı kazanma imkanı sunuyor. Bu sebeple bankalar bayılırlar böyle müşterilere

 3. Bankaya ödememi geçen ay unutmuşum. Bana herhangi bir uyarı ve yazı gelmedi. Acaba hemen işleme koyarlar mı? Yeniden kredi kullanma ihtimalim var sorun olur mu?

  1. Yasal takibe düşme süresi 3 ay ve yasal süreç başlamadan önce tarafınıza tebligat yapılır 1 aylık gecikme oldugunda sadece faiz alınır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir