kripto paraların geleceği
kripto paraların geleceği

Kripto Paraların Geleceği

Posted on

Bitcoinin popülerliği ilk olarak 2017 senesine girildiği zamanda oluştu ve o kadar çok popüler bir hal aldı ki, kripto sanal para birimleri hakkında neredeyse herkesin bir fikri oluştu. Bitcoin fiyatlarının birden tavan yaparak değer kazanmasıyla, bitcoine olan ilginin birden patlama göstermesini sağlarken, toplumda da oldukça hitap eden bir kesim halini almıştır.

Kuşkusuz olarak bitcoin veya diğer sanal para birimklerinin bu kadar popüler olmasının altında teknolojinin oldukça hızlı bir şekilde gelişmesinden kaynaklandığını söyleyebiliriz. Hızlı teknolojik gelişimler ile beraber sistematik olarak devrim ve değişimleri de oldukça etkilemekte. Kripto para sistemi de bu hızlı değişimden yararlanan bir parça. Günümüzde her ay birçok ICO yani Inıtıal Coin Offering gerçekleşir iken coiz talepleri sayesinden binlerce coin borsasında milyonlarca kripto para işlem görüyor. Kripto para dünyası son üç dört yıl içinde tahmin edilemeyecek kadar bir gelişim ile beraber diğer taraftan ön görmediğimiz parasal sistemler ile beraber değişiklik göstermesine sebep olmakta.

kripto paraların geleceği
kripto paraların geleceği

Kripto paraların geleceği konusunda her kafadan birçok teori ve görüş bulunmakta. Bu teorilerin bazıları çürütülür iken birkaçının gerçekleşmesi ile dünyadaki parasal sistemleri en baştan değiştirebilecek bir alana doğru hızla sürüklenmiş olduğunu söyleyebiliriz. Blockhain teknolojisi daha şimdiden bir devrim olarak birçok ülke ve kurumsal firmaların takibi altında. Özellikle finansal sistemlerde bankacılık sektöründe oldukça köklü birkaç değişimin bizi beklediğini rahatlıkla söylemek mümkün. Estonya son yıllar içinde yapmış olduğu teknolojik yatırımlar ise İnternet cumhuriyeti ile anılarak, birçok teknolojik devrimin ilk deneme tahtalarından olan ülke konumu haline geldi. Estcoin adı verdiği sanal para birimi ile uygulamaya geçecek ilk ülke olan Estonya, eğer gerçekten yararlı olduğu görülür ise resmi anlamda yaygınlaşması ve diğer birçok ülke tarafından kullanılması ön görülebilir.

Bitcoine bakacak olursak para birimi olarak kullanılması kripto para sisteminde piyasa payının beşte dördünü kapladığını söyleyebiliriz. Geri kalan kısımda ise yüzlerce kripto para biriminin ödeme aracı olarak işlem görmesidir. Son birkaç yılda oldukça ön plana çıkan Litecoin, Ethereum, Ripple, Dash, NEO, Zcash ve monero gibi birçok kripto paranın borsalarda işlem hacminin oldukça artış gösterdiğini de söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir