KYK Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Posted on

Kredi Yurtlar Kurumu aracılığı ile verilen kredi bir çok öğrenciye can simidi olmakta. Öğrenciler bu kredi sayesinde öğrenimine devam edebilmektedir. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme sınavına girerek ilk defa yüksek öğretime yerleşen öğrenciler ile halen bir yükseköğretim kurumunda devam eden ara sınıf öğrencileri her eğitim öğretim sezonunda belirlenen tarihler arasında e-Devlet üzerinden kredi başvurularını yapabilir. Başvuruya Yurt dışında eğitim gören Türk vatandaşları da başvuru yapabilir. Peki KYK kredi başvurusu nasıl yapılır?

Alınan başvurularda öğrencilerin öğrenim bilgilerini kontrol edip başvuruyu doğru biçimde yapmaları büyük önem arz etmektedir.  Kredi Yurtlar Kurumu tarafından belirlenen tarihler sonrasında  yapılan başvurular dikkate alınmayacaktır.  Başvurusunda değişiklik yapmak isteyenler bu tarihler içerisinde isterlerse bilgilerinde güncelleme yapabilecekler.

Başvuru esnasında öğrencilerin belirtmiş olduğu ekonomik sosyal ve eğitim durumlarına ilişkin bilgiler KYK kamu kurumu aracılığı ile teyit edilecektir. Yapılan değerlendirmeye göre durumuna göre belirlenen sayıda öğrenci burs almaya hak kazanacaktır. Durum mevzuat şartlarını taşıyan öğrenciler öğrenim kredisi almaya hak kazanacak.

Burs kredi başvuruları e-devlet üzerinden alınacak başvuru ile sağlanacaktır. O yüzden buraya bilgilerin doğru ve eksiksiz girilmesi gerekir. Başvuruda sorun yaşamamak adına e-devlet bölümünde okul bölümü mutlaka kontrol edilmelidir. Bu bilgilerde yanlışlık varsa bağlı olduğu eğitim programı genel sekreterliklerinde bu yanlışları düzeltmesi gerekir. Hatalı ve eksik bilgiler girdiğiniz taktirde başvurunuz geçersiz sayılacaktır.

Burs ve kredi verilirken bazı kişilere öncelik verilecektir. Özellikle şehit ve gazi çocukları bu öncelikli gurup arasında yer alıyor. Anne ve babası vefat edenler, ailesinde % 40 oranında sağlık engeli olanlar, Aile ve sosyal politikalar bakanlığına bağlı yetiştirme kurslarında barınanlar, milli sporcular, Darükşafaka lisesinden mezun olanlar öncelikli olan gruplardır. Bu kişiler durumlarını ibraz eden belgeleri Kredi yurtlar kurumuna teslim etmeleri halinde öncelikten faydalanabilecekler.

Başvuruda öncelikli durumu beyan eden belgeyi ve dilekçenizi Söğütözü Mahallesi 2176. Sokak No: 25 Çankaya /Ankara adresindeki Kredi Dairesi Başkanlığına 5 Kasım 2017 tarihine kadar elden veya posta yoluyla teslim etmeleri gerekiyor. Başvuru ile ilgili tüm soru ve sorunlar için KYK iletişim merkezi 444 19 61 numaralı telefondan görüşebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir