Maaş Kartı Yenileme Nasıl Yapılır
Maaş Kartı Yenileme Nasıl Yapılır

Maaş Kartı / Bankamatik Kartı Yenileme Nasıl Yapılır?

Posted on

Bir bankaya gidip vadesiz hesap açtırdığınızda banka bu hesabın yanında bir vadesiz mevduat hesabı kartı çıkarmaktadır. Günümüzde artık maaşlarımızı banka üzerinden almak zorunlu ister devlet kurumu ister özel sektör olsun çalışanlarına bir mevduat hesabı açtırıp ücretlerini bu hesaba yatırmakta. Peki, maaşlarımızı aldığımız bu bankaların Maaş kartı / Bankamatik kartını çalınma bozulma veya kullanım tarihinin dolması gibi durumlarda yenilememiz gerekirse ne yapmamız gerekiyor?

İşe giriş sırasında bizden istenen maaş hesabı açtırdığımıza dair hesap cüzdanıyla başlayan süreçte hesabı açtırdığımız banka bize mevduat hesabı ile birlikte düzenlediği maaş kartımızı bir hafta ile on gün arasında kurye aracılığıyla bize ulaştırmaktadır. Özellikler kamu çalışanları ve büyük firmalarında bankalarla yaptığı protokol çerçevesinde size gönderilen maaş kartlarında otomatik tanımlı kredi bakiyesi, gold üye vb. ekstra özellik bulunan maaş ve kredi kartları gönderilmektedir. Maaşlarımızı çektiğimiz, alışverişte ve artık internet üzerinden de alışverişe müsait olan bu maaş kartları belli bir süre için (ki bu süre yaklaşık üç yıldır) tahsis edilmiş olup; kullanım süresi bittiğinde yenilenmesi gerekmektedir. Peki, süresi dolan veya çalınma, bozulma gibi belli bir sebepten bu maaş kartlarını yenilememiz gerektiğinde ne yapmamız gerekiyor?

Bankamatik Kartı Yenileme
Bankamatik Kartı Yenileme

Süresi dolan maaş kartı için ne işlem yapmam gerekir?

Aslında belli bir süre için adınıza gönderilen maaş kartlarının son kullanım tarihi bitimine belli bir süre kala sizin herhangi bir başvurunuza gerek kalmaksızın bankanız tarafından yenilenerek tekrar tarafınıza ulaştırıldığı için sizin tekrar bir başvuru veya bankaya gidip durumdan haberdar etme gibi bir işleme gerek kalmamaktadır. Burada sizin adres kaydınız önem arz ediyor. Nüfus Müdürlüklerinde ikamet adresinizin güncel olması önemli.  Çünkü banka bu sistem üzerindeki adresi kullanarak kartınızı size göndermektedir. Çoğu banka kartınızı göndermeden önce adres güncellemesi yapmak veya sizi bilgilendirmek için arayacak veya bilgilendirme mesajı gönderecektir.

Kendi isteğimle maaş kartı yenileme nasıl yapılır?

Süresi dolan kartınızın banka tarafından sizin başvurunuza gerek kalmaksızın değiştirilip size ulaştırılacağından bahsettik. Peki, siz kendiniz maaş kartınızı çalınma, kaybolma veya bozulma gibi durumlarda nasıl yenilersiniz. Burada dikkat etmeniz gereken husus kaybolma çalınma gibi kartınıza ulaşamadığınız durumlarda ilk önce hemen bankanızın müşteri hizmetlerine ulaşarak kartınızın çalındığı veya kaybolduğu bilginizi vererek kartınızı işlemlere kapatılmasını talep etmek olacaktır. Çünkü karttan yapılan işlemlerde şifrenizin de çalınma durumlarında mağdur olmanız söz konusu. Ayrıca kartınızı kendiniz yeni bir özellik mesela dokunmatik kart özelliği olmasını istediğiniz için değiştireceğinizi farz edelim bu durumda da eski kartınızı kullanmak istemiyorsanız iptal ettirmelisiniz çünkü eski kartınızda son kullanım tarihine kadar geçerliliğini devam ettirecektir.

 Kendi isteğimle maaş kartı yenileme yöntemleri

Maaş kartını yenilemek için birkaç farklı yol izleyebilirsiniz. Tabi ki ilk akla gelen bankanıza giderek başvuru yapmak olabilir. Burada sizden konuyla ilgili bir dilekçe alarak işlemlerinizi yapacaklardır. Fakat bankaya gidecek vaktiniz yoksa veya mesai saatlerinde bankaya giderek sıra beklemek istemiyorsanız bankanın 7/24 hizmet veren müşteri hizmetlerini arayarak sizi tanımlayan birkaç küçük soruya cevap vererek işleminizi halledebilirsiniz. Bu yöntemi söylemişken bazı bankaların müşteri hizmetleri numaralarını da paylaşalım;

Vakıfbank – banka şubesi veya 0850 222 0 724

Halkbank 444 0 400

Ziraat Bankası 444 00 00 – 0850 220 00 00

İş Bankası 0850 724 0724

Denizbank – banka şubeleri, 444 0 800 veya 0850 222 0 800,

Finansbank – banka şubeleri veya 0850 222 0 900,

Garanti Bankası – banka şubeleri, 444 0 333 veya 0850 222 0 333,

Akbank – banka şubeleri veya 444 25 25,

Yapı Kredi Bankası 444 0 444

QNB Finansbank 0850 222 0 900

Maaş Kartı Yenileme
Maaş Kartı Yenileme

Bir diğer yöntemde dijital bankacılık; bu hizmet tüm bankalarda olmasa bile birçoğunda bulunmakta ve diğer bankalarda bu hizmeti vermeye başlamaktadır. İnternet bankacılığı veya akıllı telefon uygulaması mobil bankacılık üzerinden genelde menülerin kartlarım kısmından yeni kart talebinde bulunabilirsiniz.

Yenilenen maaş kartınıza ücret öder misiniz?

Son kullanma süresi biten kartlarda banka kartı yenileyecek ve sizden herhangi bir ücret talep etmeyecektir. Fakat kendinizin talepte bulunduğu kayıp, çalıntı, kartın bozulması vb. durumlarda sizden eğer ilk talebiniz ise ücret alınmaya bilir fakat birden fazla bu durumla karşılaşılırsa bankasına göre 15 ile 30 TL gibi bir ücret talep edilebilir. Maaş müşterileri bu konuda daha şanslı oluyorlar genelde sözleşmelerden veya düzenli para girişinden dolayı bankayı bezdirmediğiniz sürece sizden bir ücret talep edilmeyecektir.

Yenilenen maaş kartınız ne kadar sürede elinize ulaşır?

Bazı bankalar şubeden kart yenilemelerinde üzerinde adınız bulunmayan banka kartını hemen aktif ederek size teslim etmektedir. Fakat genel olarak başvuru yaptığınız maaş kartı yenilemesi sonucu kartınız 2 hafta ile 20 gün arasında elinize ulaşacaktır. Bu süreçte bankanız size başvurunuzun alındığı, kartınızın hazırlandığı, kuryeye verildiği gibi bilgilendirme mesajları gönderecektir.

4 thoughts on “Maaş Kartı / Bankamatik Kartı Yenileme Nasıl Yapılır?

  1. Güncel bilgi ve yorumlarınız için teşekkür ederiz. Devamlı takipteyiz. Kart aidatlarının kolay bir şekilde geri alınması konusunda yeni yazı dizilerinizi bekliyoruz. Birde emeklilerin promosyon ücretleri konusunda bilgilendirme yapabilirmisiniz.

    1. Güzel yorumunuz için teşekkür ederiz. Belirttiğiniz konularu da içerik sıramıza aldık. En kısa zamanda bilgilendirme yapacağız.

  2. Maaş aldığım banka tayin sebebi ile değişime uğradı yaklaşık 8 yıldır bankayla işim olmadı. Ancak kart yenilenmesi içinde talepte bulunmadım. Hesabım hala açık bakıyorum. Acaba hesaplar nasıl kapanıyor. Kendi kendine kapanma durumu var mı işlem olmadıkça?

    1. Bankalar hesapları kapatmadan döndürüyor ve bankaya dilekçe yazsanizda hesap kapatılmaz döndürülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir