Maaş Yazısı Nasıl Yazılır ve Maaş Yazısı Örneği

Posted on

Maaş yazısı, maaş bordrosu yerine geçebilen bir dilekçe örneği olarak bilinmektedir. Büyük meblağlı kredilerde, çoğu zaman istenen gelir belgesi veya maaş bordrosu, günümüzde bazı şirketler tarafından verilmeyebiliyor ve bu gibi durumlarda bankalar sizden, işvereniniz tarafından kaşelenip imzalanmış şekilde bir maaş yazısı talep eder. Maaş yazısı, bir gelirinizin olduğunu ve o şirkette düzenli bir biçimde çalışıyor olduğunuzu belgelemektedir.

Maaş bordrosu yerine geçen ve genel olarak tercih edilen maaş yazılarında, konut kredisi gibi ürünlerde muhakkak talep edildiğini sizlere söylemek isteriz. İhtiyaç kredilerinde ise genelde çok büyük meblağda bir kredi kullanacaksanız, aynı durumda şirketinizden alınan bir maaş yazısı talebi olabilir. Kolayca hazırlanabilen maaş yazısında istenen bir takım bilgiler mevcuttur. Maaş yazıları genel olarak bazı bilgileri içermelidir aksi takdirde onaylanması uzun sürebilir.

Bankalar Maaş Yazılarını Neden İsterler?

Bir devlet kurumunda çalışıyorsanız bankaların sizlerden maaş yazısı istemesi oldukça olağan bir durumdur. Maaş yazısı maaş bordrosunun yerine geçer ve kişinin bir yerde çalışıyor olduğunu yani gelirinin devam ettiğini belgeler. Buna aynı zamanda görev belgesi de diyebiliriz.

Maaş Yazısı Almak İstiyorum Nereden Alabilirim?

Maaş Yazısı Nasıl Yazılır ?

Çalıştığınız kurumdaki veya şirketteki İnsan Kaynakları ya da Muhasebe bölümünden maaş yazısını talep ettiğiniz takdirde, sizlere kısa bir süre içerisinde maaş yazısı verilir.

Maaş Yazısı Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Maaş yazısını veya dilekçenin hazırlanırken dikkat edilmesi gereken tek nokta şirketinize başvurmaktır. Eğer büyük bir şirketse çalıştığınız, kendilerinin muhasebe bölümü maaş yazısını sizin için hazırlayabilir fakat dilekçeyi sizler hazırlamak zorundasınız. Aşağıda maddeler haline içerisinde olması gerekenler, yer almaktadır.

Maaş Yazısında Olması Gerekenler Nelerdir?

  • T.C. Kimlik numarası.
  • Adı ve soyadı.
  • Anne ve Baba adı.
  • SGK işyeri numarası ve sicili.
  • Doğum yeri ve doğum tarihi.
  • Nüfusa kayıtlı, kimlikte yazan, il ve ilçe.
  • SSK sicil numarası.

Maaş yazısı yazarken, yukarıdaki bilgilerin herhangi bir tanesinin eksik olması durumunda, yazınız kabul edilmeyebilir ve banka sizlerden yeni bir yazı talebinde olabilir. Bu sebepten maaş yazısı hazırlarken bunları bilerek bu belgeyi hazırlamanızda fayda var. Aşağıda sunacağımız maaş yazısı örneklerinde siz de rahatça maaş yazısı yazabilir ve aşağıdaki dilekçe örneğini kendinize göre şekillendirebilirsiniz.

Maaş yazınızı hazırladıktan sonra “ıslak imza / kaşe” şeklinde şirketinizin yetkilisine onaylatmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Maaş yazısı, banka tarafından şirketinizden alınıyor gibi kabul edileceğinden, şirketinizin onayı olması kesinlikle şarttır.

Maaş Yazısı Örneği

Kurumumuzda / Firmamızda ……………….. tarihinden itibaren kesintisiz ve kadrolu biçimde çalışmakta olan ……………….. SGK sicil numaralı, …………………… T.C. Kimlik numaralı ……………………….’ın kurumumuzda / şirketimizde hala çalışmakta olduğuna onay veriyoruz. Şirketimizde / Kurumumuzda çalışan personele aylık olarak ………. TL net maaş verilmekte olup kişinin maaşı üzerinde herhangi bir kesinti yapılmamaktadır.

Bu yazının maaş bordrosu yerine kullanılmasını arz ederiz.

Şirket İsmi ve Kaşe.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir