Maaşımla Ne Kadar Tutarda Kredi Çekebilirim?

Posted on


Yaşam koşulları çerçevesinde dönem dönem ortaya çıkabilen ani nakit ihtiyaçları ciddi sorunlara yol açabiliyor. İşte bu noktada tüketicilerin acil nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri amacı ile finans sektöründe kredi hizmetleri sunuluyor.

Uygun faiz oranları ve vade sayıları ile bankalar tarafından sunulan kredi hizmetlerinde, belirli koşullar bulunuyor. Bunlardan birisi de gelir durumudur. Kredi hizmetlerinde çekilebilecek kredi miktarı, geliriniz ile değişkenlik gösterebilmektedir.

Bu durumda maaşımla ne kadar tutarda kredi çekebilirim sorusunun merak edilmesine neden oluyor.
Gelire Göre Kredi Çekme Koşulları
2019 yılında bankalar tarafından sunulan kredi hizmetlerinden yararlanmak istiyor ancak maaşımla ne kadar tutarda kredi çekebilirim bilmeyenler için basit bir hesaplama bulunmaktadır.

Türkiye’ de yasal olarak maaşınızın en fazla 70% oranı üzerinden kredi kullanabilme hakkınız bulunuyor.

Ancak bankaların bu uyguladıkları 70% oranı Kredi Kayıt Bürosu (KKB) kredi notu çok iyi olan ve çok iyi kredibilitesi bulunanlar için uygulanır.

Bu nedenle de günümüzde bankalar tarafından ortalama olarak maaşınızın 40% ile 60% oranı için kredi çekme şansını bulunmaktadır.


Maaşıma Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim Hesaplama


Yasal düzenlemelerde belirlenmiş olan koşullara göre aldığınız maaş üzerinden, ortalama bir kredi çekebilme potansiyeline göre alabileceğiniz krediyi hesaplayabilirsiniz.

Böylelikle maaşımla ne kadar tutarda kredi çekebilirim sorusuna en doğru yanıtı bulabilirsiniz.

Buna göre 2019 yılı asgari ücreti olarak düz 2000 TL maaş alıyorsanız, maaşınızın 60% oranından maaşınızın 1100 TL’ si üzerinden kredi çekebilirsiniz.

Aynı şekilde Türkiye’ deki yasal düzenlemeler kapsamında kredi ürünlerinde vade sayısı en fazla 48 ay olabiliyor.

Bu çerçevede de maaşınızla alabileceğiniz kredi limitini belirleyebilmek için; maaşınızın 60% oranını oluşturan 1100 TL’ yi, 48 ay vade ile çarpmalısınız.

Bu durumda da asgari ücretli olarak bir çalışan olarak maaşınızla en fazla 52800 TL’ ye kadar kredi çekebilme şansınız bulunuyor.

Bu şekilde maaşınız üzerinden kolay bir şekilde kredi çekebilirsiniz. Ancak yine de kredi notunuz ve kullanmakta olduğunuz bankacılık ürünlerini de hesaba katmalısınız.

Yani kredi kartı ve diğer kredilerinizi limitleri de bu genel limite dahildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir