Masrafsız Kredi Veren Bankalar

Posted on

Bankalar, ihtiyaç, mortgage, emekli ve bireysel ihtiyaç kredilerinin tümünden masraf alırlar. Masrafsız kredi veren bankalar terimi, dosya masrafı yerine, faiz oranının arttırılması veya diğer giderlerin bu kalem altında tahsil edilmesinden ibarettir. Bankanın dosya masrafı almaması;

  • Kredinin dosya masrafsız kredi gibi büyük puntolar ile yazılarak dikkat çekmesine,
  • İleride dosya masrafı iadesi gibi bir yasal işlem ile karşılaşmamaya yaramaktadır.

Bazı bankalar ise, dosya masraflarını 100 TL, 300 TL gibi küçük meblağlara düşürerek, tüketiciden masraf alınmış olsa da, meblağının küçük görülmesi nedeniyle, ileride iade için başvuruda bulunmayacağını hesap ederek kredi vermektedirler. İstatistiklere göre 500 TL. Dosya masrafı olan kredinin masraf iadesi için başvuruda bulunan tüketici sayısı %90 iken, 100 lira dosya masrafını iadesini talep eden tüketici sayısı %30 seviyesindedir. Dosya masrafsız konut kredisi veren bankalar için bu durum geçerli değildir. Çünkü mortgage ve konuttan alınan masraflar yüksektir.

Masrafsız Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Akbank, Şekerbank, INGBank, İşbank, Ziraat, Vakıf, Halkbank, TEB gibi devlet ve mevduat bankalarının hepsinin masrafsız kredileri mevcuttur. Ancak şu vardır ki, faiz oranı %1,12 iken, BSMV ve masraf alınmadığında bu faiz oranı %1,17 – %1,20 seviyesine çıkmaktadır. Kısaca sevgili okurlar, masraf almadığını söyleyen banka, sizden bir şekilde o tutarı tahsil etmektedir. Tabi ben dosya masrafı öderim ancak ilerde bu parayı Hakem Heyeti sayesinde söke söke geri alırım diyenler için tercih edilebilir. Eğer amacınız masraf ödemeden konut almak ise ev almak isteyenlere dosya masrafsız kredi tam size göredir.

Kredi çekerken, ilk önce maaş aldığınız bankaya gidin ve maaş müşterisi olduğunuzu söyleyin. Kredinin masrafı olsa da, biz paketi gibi size özel bir avantaj muhakkak olacaktır. Hükumet tarafından yapılan indirimler sonucunda, Esnaf iseniz Halkbank, Memur iseniz Vakıfbank, çiftçi ve emekli iseniz Ziraat Bankası şubelerini ziyaret edin. Gelir belgeniz veya maaş bordron olsun olmasın kampanyalardan faydalanabilirsiniz.

Yazımızı Paylaşmak İster Misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir