Genel

Memur Maaşın Kaç Katı Kredi Çekebilir?

Bankaların sunmuş olduğu krediler, bazı şartlar altında bireylere verilir. Bireylerin kredi notuna ve düzenli gelirine bakarak, gerekli şartlar aranır ve devamında kredi kolaylığı sağlanır. Buna ek olarak aktif olarak devam eden sigortanın olması ve olumlu kredi sonucu alabilmeniz için, bu sigortanızın primi de 4-6 ay arasında mutlaka ödeme zorunluluğu vardır.

Kredi başvurusu yapmak için olanaklar sağlanmasının ardından, kredi tutarının belirlenmesi gerekir. Alınabilecek maksimum kredi miktarları, maaşa göre değişir. Bir memur maaşının da yapılan son zamma göre en düşük 2.900 TL olduğunu düşünürsek eğer, maaşın 20 ile 25 katı civarında bir kredi başvurusu yapılabilir. Örnek verecek olursak  3.000 TL bir maaş alan memur, 60.000 TL ile 70.000 TL civarında kredi kullanabilir. Fakat kredi notunun da üst seviyelerde olması gerektiğini sizlere söylemek isteriz.

Maaşın Kaç Katı Kredi Çekilebilir?

Yukarıda yazılmış olan katsayı, alınan tüm maaşlarda geçerli bir durumdur. Başka bir örnek verecek olursak eğer, ortalam 2.000 TL geliri olan bir kişi 35.000 TL ile 45.000 TL arasında kredi alabilir. Kredi çekimlerinde, maaşın 2/3’ü kadar ödeme durumu vardır ve ne kadar gelir varsa, bu gelirin 2/3’ü kadar ödeme yapılır. Yani doğal olarak 2.000 TL civarında maaş alan birey, kredisini 1300 TL aylık ödemeye kara kredi kullanabilir.  Yalnız bu durum ortada herhangi bir ekstra sebep yok ise söylenebilir. Kira geliri veya ekstra gelir varsa, bu rakamlarda değişmeler görülebilir.

Asgari Ücretin Kaç Katı Kadar Kredi Çekilebilir?

Asgari ücretin, yapılan son zamlarda 1400 TL’ye kadar geldiğini görebiliriz. Asgari ücret alan bireyler, eğer ev kirası gibi ödemeler yapmıyorsa eğer, maaşının yarısı kadar ödeme şartıyla kredi kullanabilir. Örnek olarak 1400 TL’nin yarısı olan 700 TL, aylık kredi ödemesi yapar. Bu konuda bankalar büyük bir olanak sağlamış ve bireyin diğre harcamalarını da göz önünde bulundurmaktadır. Asgari ücret ile kredi çekmek isteyen bireyler, ek masrafları ve faiz oranlarını da eklersek 36 aylık bir süreçte 20.000 ile 25.000 TL civarında kredi kullanmaktadır.

Yorum Yap