Memur Maaşın Kaç Katı Kredi Çekebilir?

Posted on

Bankaların sunmuş olduğu krediler, bankaların bazı şartları altında bireylere verilir. Bireylerin kredi notları ve düzenli gelirleri incelenerek, gerekli şartlar aranır ve devamında kredi kolaylığı sağlanır. Buna ek olarak aktif olarak devam eden sigortanın olması ve olumlu kredi sonucu alabilmeniz için, bu sigortanızın primi de 4-6 ay arasında mutlaka ödeme zorunluluğu vardır.

Kredi başvurusu yapmak için olanaklar sağlanmasının ardından, kredi tutarının belirlenmesi gerekir. Alınabilecek maksimum kredi miktarları, maaşınıza göre değişir. Çekebileceğiniz kredi almış olduğunuz maaşın 20 ile 25 katı civarında olmaktadır. Örnek verecek olursak  4.000 TL bir maaş alan memur, 80.000 TL ile 100.000 TL civarında kredi kullanabilir. Fakat kredi notunun da üst seviyelerde olması gerektiğini sizlere söylemek isteriz.

Maaşın Kaç Katı Kredi Çekilebilir?

Yukarıda yazılmış olan katsayı, alınan tüm maaşlarda geçerli bir durumdur. Başka bir örnek verecek olursak eğer, ortalama 2.000 TL geliri olan bir kişi 35.000 TL ile 45.000 TL arasında kredi alabilir. Kredi çekimlerinde, maaşın 2/3’ü kadar ödeme durumu vardır ve ne kadar gelir varsa, bu gelirin 2/3’ü kadar ödeme yapılır. Yani doğal olarak 2.000 TL civarında maaş alan birey, kredisini 1300 TL aylık ödemeye kara kredi kullanabilir.  Yalnız bu durum ortada herhangi bir ekstra sebep yok ise söylenebilir. Kira geliri veya ekstra gelir varsa, bu rakamlarda değişmeler görülebilir.

Asgari Ücretin Kaç Katı Kadar Kredi Çekilebilir?

Asgari ücretin, yapılan son zamlarda 2000 TL olarak kabul edersek . Asgari ücret alan bireyler, eğer ev kirası gibi ödemeler yapmıyorsa eğer, maaşının yarısı kadar ödeme şartıyla kredi kullanabilir. Örnek olarak 2000 TL’nin yarısı olan 1000 TL, aylık kredi ödemesi yapar. Bu konuda bankalar büyük bir olanak sağlamış ve bireyin diğer harcamalarını da göz önünde bulundurmaktadır. Asgari ücret ile kredi çekmek isteyen bireyler, ek masrafları ve faiz oranlarını da eklersek 36 aylık bir süreçte 30.000 ile 36.000 TL civarında kredi kullanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir