Milli Piyango İkramiyesi Nasıl ve Nereden Alınır?

Posted on

Her yıl milyonlarca adet satılan ve talihlilerinin yüzünü güldüren milli piyango biletleri özellikle yılbaşı özel çekilişinde zirve yaparak gündemi oldukça meşgul ediyor. Milyon TL’lerle ifade edilen ödüller müdavimlerinin başını döndürürken biletler tam, yarım ve çeyrek bilet olarak satılmakta olup, piyangonun vurduğu bilet tam ise ikramiye bir kişinin olurken, yarım bilet ise ikramiye iki talihli arasında çeyrek bilete ise ikramiye dört talihli arasında bölüştürülmektedir. Çeyrek bilette dahi milyonlarla ifade edilen ikramiye tutarlarının teslim alınması konusunda talihliler bazen kendilerini saklarken bazıları da avukat, noter veya banka aracılığı ile biletlerine vuran ikramiyeleri teslim almaktadırlar. Peki milli piyango ikramiyesi nasıl ve nereden alınır? İkramiyeyi en güvenli şekilde nasıl alabilirim?

Milli Piyango Biletinin Adınıza Tescillenmesi

Milli Piyango ikramiyesinden kazanılmış yüksek miktarlı bir meblağdan bahsediyorsak, talihlinin bu ikramiyeyi resmileştirmesi çok önemlidir. İlk olrak aldığını biletin arkasına ad, soyad ve imzanızın muhakkak yazmalısınız. Daha sonra ilk olarak bir avukat aracılığı ile vekalet vererek veya şahsen noter vasıtası ile ikramiyenin sizin tarafınızdan kazanıldığının resmileştirilmesi işlemi gerçekleştirmeniz. İkramiyenin noter aracılığı ile onaylanması sonucu, artık ikramiye için sizin dışınızda başka birisi tarafından hak iddiasında bulunulamaz.

Milli Piyango İkramiyesi Nereden Alınır?

Milli Piyango İkramiyesi Nereden Alınır?

Bu soruya cevap olarak Milli Piyango İdaresinin resmi web sitesinde; Milli Piyango biletinizin son üç rakamına kadar isabet eden ikramiyelerin Milli Piyango gezici ve sabit bayilerinin ödemek zorunda olduğu, son dört veya beş rakamına göre isabetli biletlerin de  bu bayilerce ödenebileceği, Fakat bu tutarlar üzerindeki ikramiyelerin bayi ödeme yetkisi dışında olduğu belirtilmiştir. Başbayiler ile sanal ortam bayilerinin ise Milli Piyango İdaresi ile imzaladıkları sözleşmede belirtilen tutara kadar olan ikramiyeleri ödedikleri belirtilmiştir. Gelelim sorumuzun cevabı olan yüksek miktarlardaki ödüllerin nereden alınacağına, Yılbaşı çekilişi için bilet kupürlerine bakılmaksızın, 1.000.000 TL ve daha büyük ikramiyeler, yıl içerisinde yapılacak diğer çekilişlere ait büyük ikramiyeler Milli Piyango Genel Müdürlüğü tarafından, bunların altında kalan diğer ikramiyeler Milli Piyango Şube Müdürlüklerince ödemesi yapılır denmektedir.

Milli Piyango İkramiyesi Banka Aracılığıyla Nasıl Alınır?

1.000.000 TL ve daha büyük ikramiyeler, yıl içerisinde yapılacak diğer çekilişlere ait büyük ikramiyeler Milli Piyango Genel Müdürlüğü tarafından, bunların altında kalan diğer ikramiyeler Milli Piyango Şube Müdürlüklerince ödeme yapıldığından bahsetmiştik. Burada ödeme biletiniz karşılığında çek vermek suretiyle yapılmaktadır. Yukarıda belirttiğimiz bir yol ile biletinizi adınıza tescil ettirdikten sonra avukat, noter veya banka müdürü aracılığı ile ikramiyenizi almanızı tavsiye ediyoruz. Bankalarından birine giderek şubesinin müdürüne başvurunuz ve sizin adınıza tescilli kuponunuz ile adınıza Milli Piyango Genel Müdürlüğüne giderek çekinizi alıp bankadaki hesabınıza geçirmesini sağlayın. Böylece ikramiyenizi güvenli bir şekilde hatta isterseniz adınız hiç açıklanmadan tahsil etmiş olacaksınız.

Milli Piyango İkramiyesinde Dikkat Edilecek Noktalar

İkramiyenin noter tarafından sizin üzerinize kayıt altına alınması, herhangi bir şekilde kuponun başka birinin eline geçmesi durumunda bile hak sahibi olmanız ve dolayısıyla her türlü dolandırıcılığa ve olumsuz duruma karşı önlem almanızı sağlayacağını unutmayınız.

 Milli Piyango biletiniz yırtılmış veya kopmuş ise parçaları mevcut olan biletlerin ikramiyesi İdare veya satış merkezleri tarafından yapılacak inceleme sonucunda ödenebilir ve bayi ödeme yetkisindeki ikramiyeler satış merkezi yöneticisinin kararı, daha büyük ikramiyeler ise İdare merkezi onayı ile ödeneceği belirtilmiştir. Yani yırtılan biletlerinizden hemen umudu kesmeyin.

Son olarak Milli Piyango ikramiyenizi alırken ikramiyenin % 20’lik kısmının vergiye kesileceğini unutmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir