Odeabank Kredi Notu Sorgulama

0 53

Odeabank Kredi Notu Sorgulama

Kredi notu Türk bankacılığında yaygın olarak uygulanan risk derecelendirme notudur. Finansal performansı gösteren bu durum, bireyin bankacılık sektöründe ne kadar kredi alacağını belli eder. İş hayatında kredi notu tespit edilmeden taksitli alışveriş artık gerçekleşmiyor. Önceden lansmanı yapılan şahısların kredi puanı artık satış gerçekleştiren mağazalar olmak üzere pek çok işletme tarafından aranır durumdadır.Bugünkü yazıda Odeabank Kredi Notu sorgulamayı inceleyiceğiz.

Odebank Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Odeabank kredi notunu öğrenmek için öncelikle telefonunuzun mesaj kısmına büyük harflerle KR yazarak kredi kartınızın son dört numarasını girmeniz gerekiyor. Daha sonra 5 TL karşılığında 2273’e sms olarak yollamanız gerekiyor. Bilgiler bir kaç dakika sonra detaylı bir şekilde cep telefonunuza gelmiş olacaktır. Kredi notunun firmalara satışı yapılırken yüksek oranda alım yapan kişiler için indirim yapıldığından bilhassa cep telefonu firmaları için bir şahısın notunu öğrenmek 2-3 lira kadar tutuyor.

Cep telefonu firmalarında da cihazın vadeli satışı için de kredi notu talep ediliyor. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) daha evvel yalnızca bankalardan alınan şahısların risk raporunu ve kredi notunu internetten üye olan tüm kişilerin görebilmesini sağlamıştır. Odeabank sayesinde yalnızca notunuz değil aynı şekilde notunuzun ne manayı taşıdığı, Türkiye’nin not ortalaması ile karıştırma yapılarak veriliyor.

Kredi Notu Neden Önemlidir?

Odeabank kredi notuna bakılarak Odeabank kredi notuna sahip olan kişinin gelecek 12 ay sonunda kredi borcunu ödeyip ödememe ihtimali tespit edilebiliyor. Odeabank kredi notu; ilgili kişilerin bankalardan çekmiş olduğu kredili mevduat hesapları, bireysel kredi ve kredi kartlarındaki kullanma verilerinden oluşturuluyor. Bu sonuçlar aylık olacak şekilde Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezinde bulunduruluyor.

Bankalardan sürekli olarak bireysel kredi, kredili mevduat hesabı ile kredi kartı kullanan yada son 5 sene içinde kredisi bitmiş olan bütün bireysel kullanıcıların Odeabank kredi puanı bulunuyor. Yalnızca banka hesabı bulunan ancak daha evvel hiç kredili ürün kullanmamış şahıslar ile son 5 senedir hiç kredi almamış olan kişiler için Odeabank kredi notu hesaplamıyor. Odeabank Kredi Puanı 0 – 1.900 arasında değişebiliyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.