Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur ?

Posted on

Hepimizin cebinde en az bir kredi kartı mevcut veya bazılarımız konut, taşıt veya ihtiyaç kredisi çekmiş durumdayız. Bu borçları belli aralıklarla ve miktarda ödememizi yapıyoruz. Fakat kredi kartı veya kredi borcu olan bir kişi vefat ederse borçları ne oluyor? Vefat eden kişinin kredi borcunu kim öder? Ölen kişinin kredi borcunu kim öder? Bankaların bu borçları tahsis etme yolu ne?  Bu borç mirasçılar tarafından mı ödenir yoksa banka borcu eğer sigorta varsa sigortadan mı tahsis eder? Bu makalemizde gibi soruların cevaplarını almaya çalışacağımız. Öncelikle belirtmek isterim ki ölen kişinin kredi ya da kredi kartı borçları, mirasçıları reddi miras yapmadıkları durumunda mal varlıklarında olduğu gibi varislerine aittir. Yani vefat eden bir kişini mirasçıları mal varlığına sahip olduğu gibi aynı zamanda kişinin borcunu da ödemek zorunda. Yani varisler kredi yada kredi kartına ait borcu banka işleyişinde belirtilen sürelere göre ödeme yapmakla mükelleftirler. Vefat durumlarında yapılacak ilk işlem olarak ölen kişinin varisleri ölüm belgesi ve raporları ile birlikte, Veraset ilanı çıkartarak bankalarda herhangi bir borç yada alacak bakiyesi var mı bunu öğrenmek zorundadırlar. Veraset ilamı ile mirasçılardan bir tanesinin veya tamamının bankalara yapılan başvuru ile mevduat, kredi yada kredi kartı borcu olup olmadığı konusunda teyit işlemi yaptırır. Borç çıkması durumunda iki yol mevcuttur. Bankada bulunan kredi ya da kredi kartı borçları için yapılan herhangi bir hayat sigortası veya teminat olup olmadığının sorgusu öğrenilir. Burada artık hayat sigortası olmadan kredi çekme imkanı yok dediğinizi tahmin ediyorum. Fakat 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’un 5. maddesi’nde “herhangi bir mal ya da hizmetin satın alınmasında aksine bir teamül, ticari örf ya da adet yoksa satıcı, o mal ya da hizmetin satışını başka bir mal ya da hizmetin satın alınmasına bağlı kılamaz.” denmekte olup banka aslında size hizmet sunarken bunu size dayatamaz. Ama günlük hayatta ki uygulamalara gelirsek bankalar sigorta yapmadığınız müddetçe ya istediğiniz para miktarını vermemekte ya da vade konusunda sorun çıkararak size nazikçe hayır diyebiliyorlar. Ayrıca bizim görüşümüzde hele ki uzun vadeli ve yüksek meblağlı kredi kullanımlarında (konut kredisi gibi vb.) bu sigortaları yaptırmanız. Ne kadar acıda olsa sevdikleriniz zaten sizin kaybınızı yaşarken birde bu borçları kapamaya çalışıp acılarının katlanmasını istemezsiniz sanırım. Ayrıca kısa bir bilgi olarak ta belirtmek isterim ki bu hayat sigortasını kredi çektiğiniz bankadan veya bu bankaya ait sigorta şirketinden yaptırmak zorunda değilsiniz. Gelelim hayat sigortası mevcut olan durum ile olmayan durumun incelenmesine;  

Ölen kişinin hayat sigortası yok ise ne olur?

Ölen kişinin hayat sigortası yok ise ne olur?

En başta söylediğimiz gibi kişi krediyi hayat sigortası yaptırmadan aldı ise aynen mal varlığında olduğu gibi borçlarda varisler üzerine kalmaktadır. Borçtan kurtulmanın tek yolu olarak  redd-i miras yapmaktır. Bu durumda da borçların yanı sıra vefat eden kimsenin mirasında da vazgeçmiş olunur. Bunun dışında bu tarz durumlar ile ilgili Bankalar ile varisler arasında bir çok dava sürmektedir. Ölen kişinin kredi borcu için Hayat sigortasının neden yapılmadığına dair Bankanın elle tutulur bir dayanağı olmak zorundadır. Tüketicinin bazı durumlarda hayat sigortası poliçe tutarının yüksek olmasından kaynaklı hayat sigortasını almak istemediğini söyleyebilir. Tabi böyle bir durumda Bankanın tüketici tarafından hayat sigortası yapılmamasına dair talebi için, gerekli raporları oluşturması gerekir. Aksi takdirde varisler tarafından açılan davalar, varislerin lehine de sonuçlanabiliyor. Bir diğer sorun da yine hayat sigortası poliçesi primleri yüzünden kredi borçlusuna Ferdi Kaza Sigortası yapılması durumudur. Tüketici kredi riski için sigorta yaptırdığını düşünse de, poliçenin içeriği gereği vefat sebebine göre ödeme yapılmayarak borç kapatılabilir. Vefat eden kredi borçlusuna, sağlığında yani kredi kullandırılmasında poliçenin içeriklerini, sigortanın hangi durumlarda kredi borçlarını ödeyeceğine dair bilgi verilmesi gerekmektedir.

Ölen kişinin hayat sigortası var ise ne olur?

Ölen kişinin varisi olarak redd-i miras yapmadınız ve ölen kişinin bir kredi borcu var ise ilk olarak bu kredi için hayat sigortası yapılıp yapılmadığı öğrenilmeli. Ölen kişinin kredi borcu için hayat sigortası yapılmış ise varis olarak ilk yapmanız gereken, ilgili Bankadan kredi için yapılan Hayat Sigortası poliçesinin bir nüshasını temin etmek olur. Ölen kişinin kredi borcu için yapılan hayat sigortası, yalnızca anapara riskini mi kapsıyor, faizleri ile beraber tüm risk için mi yoksa azalan riskler için mi bunun bilgisi alınmalıdır. Vefat halinde kredi borcunun hangi kısmının hayat sigortasını kapsadığına dair bir madde ya da yazı yazmaktadır. Hayat sigortaları tüm kredi vadesi için yapılan bir işlemken, poliçe tutarının yüksek çıkmasından dolayı yıllık olarak da yapılmaktadır. Hayat sigortası tüm kredi vadesi için yapıldığı durumda borcun tamamını ödeyecektir. Fakat sigorta şirketleri borcu ödemeden önce bazı incelemelerde bulunacaktır. Borçlu kişinin ölümünde intihar şüphesi varsa şirket otopsi isteyecek ve bu yönde bulgular tespit edilirse borcu ödemek istemeyecek ve sizde mirasçı olarak şirkete dava açarak aksi durum iddia etseniz de bu durum ispatlandığı taktirde şirket ödeme yapmayacaktır. İkinci bir durumda poliçe yapıldığı sırada kişinin poliçede belirtmediği bir hastalığı var ve ölümü bu hastalık sebebiyle gerçekleşmiş ise şirket ödeme yapmayacaktır. Diyelim kişi ölümcül bir hastalık geçiriyor ve poliçe yapıldığında bunu gizleyerek poliçede belirtmemiş vefat durumu bu hastalıktan dolayısıyla gerçekleştiği taktirde şirket ödemeyi yapmayacaktır. Ama bu durum daha önce tespit edilmemiş ve vefat eden kişinin de haberi olmadığı bir hastalığı var ve hastane raporlarından bu hastalıkla ilgili bir tedavi olmadığı belli ise bu durumda tabi ki sigorta şirket ödemeyi yapacaktır.

Belli Bir Miktarı Ödenen Bir Kredinin Vefat Sonucu Hayat Sigortası İle Ödenmesi Durumunda Ödenen Miktar Geri Alınabilir Mi?

Diyelim kişi 10 yıllık konut kredisi için hayat sigortası yaptırdı ve ödemenin 5 yılını tamamladıktan sonra vefat etti. Hayat Sigortası tüm kredi vadesi için yapılmış olması şartı ile varisler ödenen 5 yıllık kredi tutarını geri alabilirler. Bu ödemeden faydalanmak için vefat eden kişinin ölüm belgesi ile veraset ilamında bulunan kişiler veya vekil tayin edilen bir kişi aracılığı ile Hayat Sigortasının Yaptırıldığı ilgili bankaya başvuruda bulunulmalıdır. Şirketler bu parayı ödemeye yanaşmıyor veya ek sözleşmeler gibi gerekçeler ile bir kısmını ödemek istememeleri durumunda sözleşmeyi ayrıntılı bir şekilde inceleyerek bir uzmandan yardım alınmalı ve gerekiyorsa yasal yollara başvurulmalıdır.

Ölen / Vefat eden kişinin kredi borcu olması durumunda nelere dikkat edilmelidir?

Burada tabi ilk önce kredi çekerken yüklü ve uzun vadeli kredilerde kredi için Hayat Sigortasını tüm kredi vadesi için yaptırmalı veya her yıl sözleşme tarihi bitmeden geride kalacak sevdiklerinizi de zor durumda bırakmamak adına en azından yeniletmeliyiz. Her ne kadar kredi kullanırken son kuruşumuza kadar kendimizi zorladığımız olsa da az bir kar etmek adına hayat sigortası yaptırmamayı tavsiye etmiyoruz. Eğer vefat eden bir yakınınız var ise ve kredi borcu mevcut ise bu durumda hayat sigortası sorgulanmalı olmadığı tespit edilirse de  redd-i miras dışında bir yol olmamakta ve redd-i miras gerçekleştiğinde mal varlıklarının da red edileceğini unutmayın. Hayat sigortası olması durumunda sigortanın tüm kredi vadesini kapsadığı durumlarda ödenen borcun tutarının bankadan varisler tarafından geri alınabileceğini unutmayın.

2 thoughts on “Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur ?

    1. Evet daha karlı olursunuz ve borcunuzun tamamı için hayat sigortası yapıldığından hem ödediğiniz tutar geride kalan mirasçılara ödenir hem de borcun kalan kısmı sigorta şirketi tarafından ödenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir