Para Biriktirmenin Önemi ve İpuçları

Posted on

İnsanlar geleceğin nasıl olduğunu bilemezler. Hayat her zaman iyi geçmeye bilir ve gelecekteki zor günler için para biriktirmek gerekiyor. Fakat günlük ihtiyaçlar ve olanaklar para biriktirmenize imkan tanımıyor diye düşünebilirsiniz. Ya da yaşım henüz daha genç ilerde biriktiririm, daha ancak kendimi idame demiyor gibi bahaneler üretir. Aslında para biriktirmek biraz irade göstermeniz gereken bir durumdur. Aslında hem çok kolay hem de zevkli ve zaruridir. Pratik yöntemlerle para biriktirme şekilleri bulunmaktadır. Birikimin azı çoğu olmaz az bir miktar olsa da zamanı geldiğinde bu sizin ihtiyacınızı görecektir. Para biriktirmek için ipuçlarına bakacak olursak; emlak verginizi kontrol edin. Öncelikle etrafınıza ve komşularınıza ne kadar emlak vergisi ödediğini öğrenin. Eviniz küçükse aslında ödediğiniz vergiler çok yüksek olabilir. Kontrol etmenizde fayda bulunmaktadır. Eğer fazla ödüyorsanız bu sayede yeni beyanname vererek miktarınızı azaltabilirsiniz.

Evinizde elektriği hesaplı kullanın. Eğer evde kullandığınız elektrik faturalarınızın maliyeti çok fazla ise dikkat edin. Belki evde küçük ev aletlerini kullanırken çok fazla elektik harcıyor olabilirsiniz. Mesela bulaşık makinesi ve çamaşır makinelerinizi gece çalıştırabilirsiniz. Elektriğin daha uygun olduğu saatlerde çalıştırırsanız yılda 300 TL yakın bir miktar kazanmış olursunuz. Elektrikli eşyalarınızı yenilemeniz gerektiğinde tasarruflu olanlarını tercih ediniz.

Zamanımızın en büyük sorunu kredi kartlarıdır. Düzgün ve dikkatli kullanmazsanız harcamalarınızda fazlasıyla sınırı aşmış olursunuz. Birçok kişi her gün kredi kartı kullanımından vazgeçmeye çalışmakta ve kartlarını iptal ettirmektedir. Siz kartınızı hayatınızdan çıkaramıyorsanız limitlerini düşürtmeye çalışın. Limitleriniz yüksek olursa harcamalarınızda yüksek olur.

Alışveriş yaparken hesaplı olmaya dikkat edin. Hesaplı olmaya çalışırken ucuzluktan alışveriş etmeyin. Ucuzluktan alışveriş yaparken bütçenizi sarsacak şekilde savurganlık yapabilirsiniz. Bu savurganlığın farkına bile varmazsınız. Ucuz diye aldığınız ürünler sizin ihtiyacınız olmayan ürünler olabilir. Gereksiz ürünleri almayarak tasarruf etme imkanına sahip olabilirsiniz.

Alışverişlerinizi toptan yapmaya çalışın. Ev içerisinde sürekli olarak tüketilen şeyleri tek tek satın almak yerine toplu olarak satın almak hem zaman hem de para tasarrufu sağlar. Örnek vermek gerekirse; tuvalet kağıdı, çocuk bezi, kağıt havlu gibi ürünleri toplu olarak almak ekonomiktir. Online bankacılık sisteminden yararlanın. Böylelikle bankacılık işlemlerini yaparken masraflarını azaltmış olursunuz.

One thought on “Para Biriktirmenin Önemi ve İpuçları

  1. Bende parabiriktirme sorunu yaşıyorum ama yazınız çok başarılı. Güzel fikirler edindim teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir