Peşinatsız konut kredisi nedir Hangi bankalarda var - 2019
Peşinatsız konut kredisi nedir Hangi bankalarda var - 2019

Peşinatsız konut kredisi nedir? Hangi bankalarda var? – 2019

Posted on

Bir ev almak istediğinizde en kolay yolun peşin almak olduğunu bilsek de ekonomik şartlar ve gelir düzeyleri düşünüldüğünde bunu gerçekleştirmek bir çok kişi için imkansız diyebiliriz. Hatta bir çok kişi içinde ev almak için birikim yapıp peşinat biriktirmek bile zor diyebiliriz. Benzer bazı durumlarda da elinde eski bir evi olup yeni bir ev almak isteyen veya bir takım taşınmazları var fakat ev almak için satmak istemeyenler ve elinde peşinatı bulunmayanlar mevcut. Bu durumdaysanız ve ev almak istiyorsunuz fakat elinizde dediğimiz gibi peşinatınız yok. Bankadan kredi çektiğinizde evinizin ekspertiz değerinin belli bir kısmına kredi verildiğini biliyorsunuz. Bu durumda ne olacak? Size evin tamamına kredi alabileceğinizi söylesek. Almak istediğiniz ev hiç peşinat vermeden belli bir vade ile sizin olabilir. Bu makalemizde peşinatsız konut kredisi nedir? Hangi bankaların peşinatsız konut kredisini sağladığını inceleyeceğiz.

Konut kredisi nedir?

Günümüz koşullarında para biriktirmek zor. Bu durumda ev sahibi olmak isteyenler krediye başvuruyor. Fakat bankalar krediler düşük ve piyasa hareketliyken evin değerinin %75 ine kredi sağlar ve %25 ini peşin ödemenizi istiyorlardı. Günümüzde bu sağlanan kredi oranı evin değerinin %80’ine çıkarılmış durumda. Buna rağmen piyasalardaki belirsizlik ve kişilerin birikim yapamaması gibi durumlar ev alanların sayısını hayli düşürmüş durumda. Burada çözüm için birkaç yol mevcut. Bankalar kredi sağlayacakları evlerin değerini belirlemek için ekspertiz firmaları aracılığıyla alacağınız gayrimenkulün değerini öğrenirler. Gayrimenkulü incelemeye gelen ekspertiz evin yaşı, konumu, metrekaresi vb. gibi sektörün belirlediği ölçülerde eve bir değer biçmektedir. Bankalar bu değerin yüzde 80’i oranında kredi sağlamakta kalan yüzde 20’lik kısmı sizin ödemenizi istemektedir. Örneğin 200.000 tl değer biçilen bir ev için bankalar yüzde 80’i olan 160.000 tl için kredi sağlarken yüzde 20’si olan 40.000 tl yi sizin ödemenizi istemektedir. Bu durumda elinizde herhangi bir birikmiş yoksa veya yapacağınız taşınma vb. diğer masraflar göz önüne alındığında bu parayı ayarlayamazsanız çok beğenmiş olsanız dahi maalesef ki bu evden vazgeçmiş olacaksınız.

Peşinatsız konut kredisi nedir Hangi bankalar Peşinatsız konut kredisi veriyor
Peşinatsız konut kredisi nedir Hangi bankalar Peşinatsız konut kredisi veriyor

Peşinatsız konut kredisi nedir? Ne şekillerde alınabilir?

Fakat bu durumu aşmanın birkaç yolu mevcut. Bunlardan ilki belki de sizin de aklınıza gelen ve çevrenizden duyduğunuz ekspertiz ücretini evin değerinin üstünde göstererek; yani evin değeri 200.000 olsun siz evin değerinin 250.000 olarak gösterilmesini ve yüzde 80’i olan 200.000 ile evin tamamını kredi çekebileceğinizi düşünebilirsiniz. Fakat bu durum ilk olarak yasal olmamaktadır ve sahteciliğe girmektedir. Daha önceleri yasal boşluklardan faydalanarak bu gibi uygulamalar olduğu ve böylece evin tamamını kredi ile alan kişiler olduğunu duysanız bile. Yapılan takipler sonucu hem ekspertiz firmaları hem bankalar hem de bu şekilde kredi kullanan vatandaşlara cezai işlemler uygulanmıştır.

Vergi dairesi bu durumda çekilen kredi ile evin gösterilen değeri ve ederinin üzerinden ödenen vergi oranını karşılaştırmaktadır. Bu konuyla ilgili uyarımızı da yaptıktan sonra size tavsiye edeceğimiz kısma gelelim. İlk yöntem olarak üzerine hiç ev veya taşınır taşınmaz malı bulunmayan kişiler için daha uygun olan evin peşinatı oranında ihtiyaç kredi çekilmesidir. Bu yöntemle yukarıda bahsi geçen örnekteki 40.000 tl için ihtiyaç kredisi çekerek kalan 160.000 tl için ise mortgage yani ev kredisi kullanabilirsiniz. Burada önemli olan gelir durumunuzun iki kredi toplamı olan 200.000 tl kredi çekebilmek için uygun olmasıdır. Ayrıca her kredide olduğu gibi kredi notunuz iyi olması ve ödemelerinizin düzenli olması işinizi kolaylaştıracaktır. Buradaki dezavantaj ise her iki kredinin ödemesinin de hemen başlayacak olması sonucu ödemelerde zorlanabilecek olmanız. Unutmayın 200.000 tl lik bir krediyi uzun vadelerde ödemek ile 40.000+160.000 tl lik iki krediyi; ki ihtiyaç kredisinin ödemeleri daha kısa vadeli olduğundan, ödemek bir olmayacaktır. Burada hesabınızı iyi yaparak yola çıkmanızı tavsiye ederim.

İkinci yöntem olarak makalemizin konu başlığı olan peşinatsız konut kredisi çekmektir. Bu yöntemde bir gayrimenkul sahibi olmanız gerekmektedir. Bankalar sizin ödemeniz gereken yüzde 20’lik kısmı da kapsayacak olan peşinatsız ev kredisini sağlamak için elinizde bulunan tarla, arsa, yazlık veya hali hazırda oturduğunuz evinizi ipotek ederek size %100 mortgage imkanı sağlamaktadırlar. Bazı bankalar taşınmazların sizin üzerinize olmadığı durumlarda da bu hizmeti sunmaktadır. Mesela anne babanızın üstüne olan evi rızaları ile ipotek ettirdiğinizde bu hizmetten faydalanabilirsiniz. Bu kredi ile elinizdeki belki de atıl durumda bulunan gayrimenkulünüz ile yatırım yapmış olursunuz. Böylece birikim yapmadan ev sahibi olabilir ve serbest meslek bir işiniz varsa yüksek bir miktar vergi avantajından faydalanabilirsiniz. Burada ki birkaç dezavantajı da sıralayalım; bazı bankalar ek faiz oranı ve ek dosya masrafı isteyebiliyorlar. Bunların yanında ekspertiz masrafı da ipotek alınan gayrimenkul içinde yapılacağından iki katına çıkmaktadır. Şimdi peşinatsız ev kredisi veren bazı bankaların şartlarını kısaca inceleyelim.

Peşinatsız konut kredisi nedir
Peşinatsız konut kredisi nedir

Peşinatsız konut kredisi sağlayan bankalar? 2019

QNB Finansbank: Peşinatsız %100 ev kredisi sloganıyla kampanyasını duyuran banka 180 aya kadar vade imkanı sunmaktadır.  Bankanın koşullarına gelince; krediyi sadece tl cinsinden sunan banka hem mevcut gayrimenkul hem de satın alınacak konut için eksper ücreti talep etmektedir. Kredi sadece mesken görünen yerler için gerçek kişilere sunulmaktadır. Yani  bir firma veya şirketin kampanyadan yararlanması söz konusu değil. Banka teminat olarak hem ipotek gösterilen hem de alınacak evi n gösterilmesi yeterlidir. Banka kefil şartı koşmasa da gerekli gördüğü durumlarda kefil istemektedir. Bankanın istediği evraklar; Nüfus cüzdanı,  satın alınacak evin tapu fotokopisi, bir fatura ve gelirinizi gösterir belgeyi talep etmektedir.

AKBANK: Peşinatsız Mortgage sloganıyla kampanyasını duyuran banka 12-120 ay vade imkanı sunan banka. 100.000-500.000 tl arasında kredi imkanı sunmaktadır. Ayrıca banka ekspertiz ücretlerini kredilendirmektedir. Kendinizin yanı sıra rızaları olmak şartıyla ailenize veya 3. şahsa ait ikinci bir konut ipoteğini de kabul etmektedir.

Garanti BBVA: Peşinatsız Mortgage peşinat ödemeden hemen evinizi alın! sloganıyla kampanyasını duyuran bu banka ise krediyi sadece tl cinsinden ve 240 ay vade ile sunmaktadır. Ayrıca banka kredi tipini sabit veya değişken olarak belirlemenize imkan sunmaktadır.

YapıKredi Bankası:  YapıKredi mortgage 100% Mortgage. Banka azami kredi tutarı, iki evin toplam ekspertiz değerinin %80’ine kadar kredi hizmeti sunmaktadır. Bankanın istediği belgeler ise; nüfus cüzdanı fotokopisi, satın alınacak evin tapu fotokopisi, son aya ait maaş bordrosu ve fotokopisi (Varsa) tapu fotokopileri, kira kontratları ve diğer gelir belgeleri yanında son 3 ay içerisinde alınmış ikametgah belgesi veya son 3 ay içerisinde adınıza düzenlenmiş elektrik, su, doğalgaz, telefon faturası aslı veya fotokopisi istenmektedir.

Peşinatsız konut kredisi alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Ev almak isteyip peşinatımızın olmadığı durumlarda yapmamız gerekenleri anlatmaya çalıştığımız makalemizde özet olarak peşinatsız konut kredisi seçeneğini inceledik. Bu krediden faydalanmak için kendimizin veya aile bireyi ya da 3. bir şahısın taşınmazını ipotek ettirmek gerekmekte. Peşinatsız konut kredisinde bazı bankaların ek dosya masrafı ve ek kredi oranı talep ettiğini unutmayınız. Ayrıca hem alınan hem de ipotek edilen konut için eksper masrafı çıkacağı da göz ardı edilmemelidir. Peşinatsız konut kredisi tüm bu eksilerinin yanında ailenizin veya size güvenen bir dostunuz sayesinde peşinat ödemeden tüm evinizin değerini kredi ile alma imkanı veren bir hizmet olarak hayatımızı kolaylaştırmaktadır.

15 thoughts on “Peşinatsız konut kredisi nedir? Hangi bankalarda var? – 2019

 1. Peşinatsız Konut kredisi almak istiyorum. Bana yardımcı olurmusunuz? Aylık düzenli gelirim var. Ama ev alacak peşinatım yok. Ne yapmam gerekiyor

 2. Peşinatsız ev kredisi yerine eminevim diye bir sistem çıkmış. Bir uzman olarak bunu bize önerirmisiniz? Kredilendirme ile mi almak yoksa bu şekilde bir düzen ile tanışmak mı daha iyi olur?

  1. Eminevim ve Fuzulev gibi sistemler günümüzde tercih ediliyor, memnun olanda çok olamayanda. Eğer peşinatınız yoksa tercih edilebilir fakat peşinatı karşılabiliyor ve düşük faizli konut kredisi çekebiliyorsanız, kesinlikle bunu tercih etmelisiniz.

 3. Yıllar önce kredi çekip ev almıştık. Bize bu fiyatlara ev alınır mı? Bu kadar yüksek faizle ne yaptınız öyle diyenler şu an evsiz ama bizim borç bitti bitecek ve bir evimiz var şu an 🙂 Kesinlikle tavsiyem gözünüzü kapayın ve kira ödeyeceğinize kendi evinizi ödeyin.

 4. Yakında bankalar ile anlaşma yapılıp yine ev kredilerine düzenleme gelecek. Ev satışlarının durması sebebi ile birçok gayrimenkul firması anlaşmalara başlamış bile. Biraz daha sabredin bence

 5. Peşinatsız ev kredisi alabilmek şu an için mümkün değil diye biliyorum. Peşinat vermeden ev kredisini hangi banka veriyor?

  1. Şartları yerine getirmeniz halinde QNB Fianansbank, Akbank, Garanti BBVA ve Yapıkredi bankalarından peşinatsız ev kredisi alabilirsiniz.

 6. Akbank bence ev konusunda en iyi çalışan ve hizmet veren banka. Biz peşinatsız olarak kredili ev aldık ve hala ödüyoruz.

 7. Ev sahibi olmak kolaylaşacak deniyor. Haberlerde yeni kampanyaların açıklanacağı söylendi. Bu konu hakkında bilginiz var mı? Önümüzdeki günlerde ev kredileri konusunda bir yazı yazmayı düşünüyormusunuz?

  1. Devlet bankaları konut faizini 1’in altına kadar çekti. Uzun zamandan sonra ev almak için en uygun ortam diyebiliriz. Yakında konut faizleri ile ilgili de bir bilgilendirme yazısı hazırlayacağız.

 8. Konut faizleri ne kadar oldu. Anlaşmalı bazı emlakçılar 0,98 üzerinden işlem yapabiliyorlar. Bu oran daha fazla düşer mi?

  1. Elbette düşme ihtimali var. Fakat ev almayı düşünenler, uzun sürenin ardından düşen bu faiz oranlarını kaçırmamalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir