Genel

Pos cihazı almak isteyenlere önemli bilgiler

Son zamanlardaki teknolojik gelişmeleri dikkate aldığımız zaman, esnaflarımızın mutlaka ve mutlaka pos cihazı bulundurması gerekmektedir. Çünkü artık birçok kişi nakit alışverişten öte kredi kartı ile alışverişleri tercih etmektedir. Bundan dolayı pos cihazı olmayan esnaflarımızın derhal en az bir tane pos cihazı almaları gerekmektedir. Günümüzde artık büfeye ekmek almaya giden kişiler bile kredi kartı ile alışveriş yapmayı tercih ediyorlar.  Çünkü yapacağı alışverişi kredi kartı ile de yapsa aynı para, nakit verse de aynı para ödenecek. Üstelik  kartla yapılan alışverişlerin ödemesi diğer aya sarktığı için, kredi kartı sıklıkla tercih edilir. Ayrıca bazı bankaların kredi kartı kullanıcılarına özel yapmış olduğu kampanyalar neticesinde birçok kişi harcama yaptıkça, çeşitli hediyeler kazanmaktadır. Bunlar da kredi kart kullanım yoğunluğunu ciddi şekilde arttırıyor.

Yukarıda belirtilen durumlar kredi kartlarının neden çokca kullanıldığına dair bazı önemli bilgilerdir. Esnaflarımız da bunlardan yola çıkarak daha fazla müşteri kazanabilmek için işletmesinde mutlaka kredi kartı posunu bulundurması gerekiyor. Bunun için çalışmış olduğu banka ile mutlaka görüşmesi gerekmektedir.

Pos cihazının ücreti var mıdır?

Pos cihazı bankaların özel olarak müşterilerine sunmuş olduğu özel bir hizmettir diyebiliriz. Yani siz bankadan bağımsız bir pos cihazı alıp kullanamazsınız. Çünkü pos cihazının bir banka sistemine online olarak entegre olması gerekmektedir. Bu nedenle pos cihazları için, mutlaka bankalara bizzat başvuru yapmanız gerekiyor.

Bankaların bazıları pos cihazı için esnaflardan herhangi bir ücret talep etmez. Bunun yerine bir yıl içine belli bir alışveriş limitini yakalamasını isterler. Örneğin yıl içinde 5000 TL limit yakalayan kişilerden bazı bankalar yıllık olarak pos ücreti istemez. Ama bu limit altında kalan cihazlardan ise yıllık aidat tahsil edilir. Sonuçta banka bu cihazın aktif olarak kullanılması için esnaflara gönderim yapar. Cihazın kullanılmaması bankayı zarara uğratır ve doğal olarak limitler aktif edilmiştir.

Bankalar pos cihazını nasıl veriyor?

Esnaf olarak artık bir pos cihazı sahibi olmak istiyorsanız eğer, hemen bankaya başvuru yapabilirsiniz. Pos cihazlarını talep gelmesi durumunda bu kolaylığı tüm bankalar sağlıyor. Ama bazı bankalar uygun koşullarda pos cihazı verirken bazıları da daha katı olarak pos cihazı temin ederler. Şunu unutmamakta fayda vardır; pos cihazları kesinlikle tamamen sizlerin olmaz. Cihazı bankadan emanet olarak aldığınızı düşünebilirsiniz. Anlaşmanız bittiği zaman, banka sizlerden pos cihazını geri talep eder.

Pos cihazı almak için ne gibi evraklar gerekiyor?

  • İşletme vergi levhası
  • İşletme ruhsatınız
  • Kimlik aslı ve fotokopisi
  • İşletme ortak ise her bir ortağın ayrı ayrı kimlik fotokopisi
  • İmza beyannamesi
  • İşletmenin ikamet belgesi
  • Adınıza kayıtlı bir fatura (elektrik, su vb.)

Yukarıdaki belgeler ile sizlere anında pos cihazı verilmektedir.

2 Comments

  1. Berat TEKELİ
    • Kredi Uzmanı

Yorum Yap