Ripple Nedir?
Ripple Nedir?

Ripple Nedir?

Posted on

Ripple, neredeyse tüm para birimleri için dünyada her tarafa transferi saniyeler için gerçekleştirilmesine olanak sağlayan bir küresel yerleşim ağıdır. Ripple platformu SWIFT ya da Western Union gibi para gönderme alternatiflerinin yerine büyük bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada Ripple tamamen bankalar ile çalışıp masrafsız bir şekilde efektif bir para transferi çözümü sunmaya odaklanmakta. Ripple değerin interneti olarak isimlendirilen internet of value olarak kalıplaşmış adı olan alan üzerinde yoğunlaşmakta. Yani bilgilerin nasıl internet yoluyla hızlı bir şekilde iletimi oluyorsa paranın da aynı şekilde iletimi anlamına geliyor. Ripple ile küresel para transferi konusunda yüksek meblağlar ödeyip günlerce beklemek zorunda kalmıyorsunuz.

Örnek verecek olursak Japonya’dan Nikaragua’ya para gönderimi yapmak isteyen biri Japonya’nın para piriminim doğrudan bir şekilde Nikaragua’ya gönderemez. Bunun yerine banka önce parayı dolara sonra da Nikaragua’nın kullanmış olduğu para birimine çevirir. Bu para transferi ise çok masraflı bir hal alır. Onun yerine Ripple kullanılarak Japonya’daki kişi gönderecek parasını kendi birimine göre masrafsız gönderir. Nikaragua’daki kişi ise herhangi bir kesinti yaşamadan kendi para biçimine göre güzel bir şekilde alır. Kısaca belirtecek olursak herhangi bir para biriminin daha az kesintili bir şekilde başka bir para birimine dönüşmesine olanak sağlayan bir köprü konumundadır.

Ripple Avantajları Nelerdir?

Ripple diğer kripto paralara göre birçok avantaja sahiptir. En çok bilineni ise birçok bankayla yapmış olduğu anlaşmalardır. Değeri ile de göstermiştir ki doğru kuruluş ve anlaşmalara imza atarak iş dünyasında akıllı bir şekilde yer almaktadır. Ripple a yatırımda bulunmak isteyen kişiler görüşlere göre stabil bir artış görecek. Şimdi Ripple alıp köşede unutan kişilerin seneler sonra paralarını çok daha katlayacağını görebilirler.

Ripple transfer işlemlerini yaklaşık olarak dört saniyeden daha hızlı bir şekilde yapacak bir konumda. Bunların dışında Visa’nın bile bir saniyede gerçekleştirmiş olduğu işlemi yapacak kadar güçlü bir altyapısı vardır. Uzun süreli yatırım düşünenler için Ripple iyi bir tercih olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir