Senetle Araba Alımı Nasıl Gerçekleştirilir?

Posted on

Biliyoruz ki bankalardan kredi almak bazı durumlarda sıkıntılı bir iş olmaktadır. Bankalar en ufak bir pürüz de bile, kredi vermek istemez. Ülkemizde de kredi başvurunda bulunanların büyük bir kısmı, taşıt almak için bu kredilere başvuru yapıyor. Bu nedenle bankalar titiz davranıyor ve herkese kredi fırsatı vermiyor. Durum böyle olunca senetle araba alma konusu devreye giriyor.

Ancak senetle araba almak karşılıklı bir güven gerektirdiği için çok dikkatli olmak gerekiyor. Bu nedenle senetle araba almak istiyorsanız mutlaka bu işlemi güvendiğiniz ve iyi tanıdığınız bir galeriden yapmanızı öneriyoruz. Aksi takdirde hiç beklemediğiniz sonuçların olduğunu görebilirsiniz. Fakat her şeyden önce senetle araç almak isteyen bir kişinin senet doldurmayı iyi bilmesi ve senetler hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor. Ayrıca sitemizden inceleyebileceğiniz Wowwo, Fuzuloto, Eminoto gibi yıllarca bu işi yapmış kurumsal yerleri de değerlendirmenizi öneririz.

Senetle Araba Alımı

Bu konuda ilk yapmanız gereken tanıdık ve güvenilir olan aynı zamanda senetle araba satışı yapan bir galeriye gitmek ve sizler için en ideal aracı bulmaktır. Öncelikli olarak bir peşinat ödemek istiyorsanız bunu konuşmalı ve buna göre hareket etmelisiniz.

Vereceğiniz peşinatı, bankaların kredi sistemi ile karıştırmamalısınız. Bankalarda peşinatı siz belirleyemezken, senetle alışverişte peşinatı siz ya da alıcı belirleyebiliyor. Ayrıca hiçbir peşinat ödemeden de aracı alabiliyorsunuz. Bu tür satış işlemlerinde çoğunlukla araç sahibi ya da galerici, sizlerin adına kredi çeker ve sizlerin adına ödeme yapar. Ancak finansal olarak güçlü olan satıcılar genellikle bankalarla uğraşmadan, kendileri bu soruna bir çözüm üretirler.

Senetle Araba Almanın Riskleri

Eğer senetle araba alıyorsanız mutlaka beraberinizde bu işten anlayan bir yakınınızı götürmelisiniz. Daha sonra araç seçimi yapmalı ve seçtiğiniz aracı mutlaka bir bakım servisine yani ekspertize göstermelisiniz. Yoksa güzel umutlar içinde aldığınız araba, sizleri fazla şekilde mutsuz edebilir. Senetle araba alırken de, yüksek faiz ödemesi yapacağınızı da unutmayınız. Çünkü senetle araba satan galericiler çoğunlukla tefeci mantığıyla çalışırlar ve bankalardan fazlasıyla acımasız olurlar

Diğer bir husus ise senettir. Senedin tek bir senet olmamasına özen göstermelisiniz. Eğer yapabiliyorsanız senetleri her ay ödeme yapacak şekilde  yaptırın. Yani diyelim tek bir senede imza attınız ve son birkaç taksit kaldığında sıkıntıya düşüp ödeyemediniz. Emin olun galerici tek senedi işleme koyarak tüm parayı sizlerden almaya çalışacaktır. Ama sizler farklı senetler yaparsanız, aydan aya ödedikçe senetleri alır ve rahat edersiniz.

Senetle Araba Almanın Olumsuz Yanları

Senetle araba sahibi olmak mantıklı görünüyor fakat birçok olumsuz tarafları da var. Eğer galerici bir bankadan sizin için kredi çekerse hem bankanın faizini sizlerden tahsil eder, hem de %2’lik kendi komisyonunu ya da farklı tutarları sizlerden alır. Galericilerin senetle araba satma heveslerinin arkasında, hem faizden hem de arabadan kar etme durumu çıkıyor. Galeri sahibi banka faizi ve kendi komisyonunda dahil olduğu bir rakamla tek bir senet oluşturmaktadır. Siz bu senedi imzaladıktan sonra artık galericiye borçlu duruma geliyorsunuz. Yani üzerinizde sadece 270 TL olan noter parası ile rehin masrafı olan 170 TL olması aracı almak için yeterli olmaktadır. Gerekli noter ve senet işlemleri tamamlandığı zaman artık aracın resmi sahibi sizler olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir