Soy Ağacı sorgulaması ne zaman açılacak?

Posted on

E-devlet sistemi üzerine geçtiğimiz günlerde eklenen yeni uygulama soy ağacının hayata geçmesinden sonra sistem üzerinde meydana gelen yoğunluk E-devlet sistemin çökmesine neden oldu. Özellikle son zamanlarda soy ağacı sorgulaması yapmak için E-devlet sistemine girmek isteyen kullanıcı sayısının 5 Milyonun üzerinde olması sistemde çökmelerin meydana gelmesine neden olduğundan dolayı Soy Ağacı sorgulama E-devlet üzerinden geçici süreliğine durdurulmuştur.

Soy Ağacı sorgulama E-devlet ne zaman açılacak?

Nüfus Müdürlüğü’nün alt ve üst soy sorgulamasını hayata geçirmesinden hemen sonra 8 Şubat saat 14.00’den 9 Şubat 02.00’ye kadar toplam 200 Bin kişi soy ağacı uygulamasına bakarak buradan merak ettiği bilgileri aldı.  Ancak sistemin çok yavaş olması ve milyonlarca kişinin aynı anda sisteme giriş yapmasından hemen sonra E-devlet sisteminde gece 02.00 ile 04.00 arasında Soy Ağacı uygulamasına bakmak isteyen 500 Bin kişi sistemin geçici olarak kilitlenmesine neden oldu. Uygulamaya olan ilginin bu kadar fazla olmasından sonra E-devlet sisteminde meydana gelen bu çökmeler, E-devlet sistemi üzerinde diğer işleri olan vatandaşların da mağdur olmasına neden oldu. Bu durum karşısında Nüfus Müdürlüğü’nün Soy Ağacı uygulamasını geçici olarak sistem üzerinden açıklaması birçok kullanıcının sosyal medya üzerinden tepki göstermesine de neden oldu.

Nüfus Müdürlüğü’nün Soy Ağacı uygulamasının E-devlet sistemi üzerinden geçici olarak kaldırdığını açıklaması tepkilere neden olmuştu, ancak öğlen saatlerinde tekrar bir açıklama yapan Nüfus Müdürlüğü sistemin en yakın zamanda tekrar hizmete gireceğini duyurması tepkilerin biraz olsun azalmasına neden oldu.

Ne zaman açılacağı konusunda henüz net bir tarih belirtmeyen Nüfus Müdürlüğü’nün sistemi en kısa sürede açacaklarını ancak sistem üzerinde aynı yavaşlamanın veya çökmelerin meydana gelmesi durumunda Soy Ağacı uygulamasının kesintili bir şekilde devam edeceğini belirttiğini buradan açıklamak istiyoruz. E-devlet sistemine girişlerin çok az olduğu zaman dilimleri göz önüne alınarak yeniden devreye sokulması beklenen Soy Ağacı uygulamasının az olan giriş zamanlarında devreye kademeli olarak sokulacağı tahmin ediliyor.

Sosyal medya üzerinden gelen tepkiler

“E-devlet sistemine kısa sürede bu kadar fazla kişinin girmesinden sonra sistem çöküyorsa Facebook, İnstagram veya Twitter neden çökmiyor.”

“ Hayır, anlamadığım E-devlet sistemine Soy Ağacı uygulaması getiriyorsun maden o uygulama yavaşlasın! Sistemde bakmam gereken işlerime bile bakamıyorum. Bu nasıl bir uygulamadır anlam veremedim.”

“Aylık Kullanıcı sayısı 500 Bin olan E-devlet sistemine kısa sürede meydana gelen çöküş günlük kullanıcı sayısı 2 Milyar üzerinde olan Facebook ve diğer sosyal medyalarda neden meydana gelmiyor? Demek ki bir şeyleri yaparken her zaman yanlış yapmak bizim en büyük marifetimiz.”

“300 Bin kişinin Soy Ağacı uygulamasına girmesinden hemen sonra çöken E-devlet sistemimize yapılacak olan bir siber saldırı sonrasında ne hale geleceğini düşünmek bile istemiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir