Swift Nedir ve Bankaların Swift Kodları Nelerdir?

Posted on

SWIFT Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication kelimelerinin kısaltmasıdır. Tüm dünya çapında uluslararası para transfer işlerimleri için son dönemde moda olan ve kullanılan kodlardır. SWIFT sistemi BIC adı verilen banka tanımlama programı ile devreye girmektedir. BIC numarası sistemde bankanın kuruluşunu ve olduğu yeri tanımlayan 8-11 haneli koddur. Bu sayede işlemler çok hızlı ve pratik şekilde gerçekleştirilmektedir.

Örneğin; Akbank BIC Kodu / Swift Kodu AKBKTRIS bu swift kodunu inceleyelim. AKBK ilk dört karakter bankayı TR ise bankanın yer aldığı ülke kodudur. IS son iki basamak ise İstanbul’u tanımlıyor. Bazı ülkeler de son 3 basamak değişiklik gösterebiliyor. Tabi ki  bu kodlar da bankadan bankaya göre değişiklik gösteriyor. En net ve doğru bilgiyi, bankalardan alabilirsiniz.

Swift işleminde yatırılan para ne zaman ulaşır?

Swift işlemlerinde işlem talimatını 17:00’a verdiğiniz zaman, para karşıdaki hesaba 2 iş günü içerisinde geçer. 17:00’dan daha sonra yapılan işlemler ise, 3 iş günü sonrasında alıcı banka hesabına geçmektedir. Normal şartlarda bu durum böyledir fakat bazen 2 haftaya kadar sürebiliyor.  Çünkü transfer iki banka direk gerçekleşen bir durum değildir Bankaların ülkelere göre anlaşmalı eş bankaları vardır. X bir ülkeden Y bir ülkeye transfer olan banka, A,B,C bankalarını da gezebiliyor. Tabi buda swift süresini eş zamanlı olarak arttırıyor. Bazende paralar geliyor ama banka hesabında gözükmüyor. Bankalar paraları havuzda tuttukları için, hesaplara geç düşürüyor. Bu gibi durumlarda bağlı bulunduğunuz şubeyi arayarak, sizlerin parası hakkında net bilgilere sahip olabilirsiniz.

Swift Kodu

Swift Ücretleri Ne Kadar?

Yurt dışı para transferinde kullanılan Swift herkesin kullandığı en ucuz yol olan bir para transferidir. Yapacağınız para transferi ne kadar büyükse, alınan ücretler de eş zamanlı olarak büyüme gösterir. Yani yatırılan paraya göre artan bir gönderim ücretinin olduğunu sizlere söylemek isteriz. Herkesin merak ettiği konu her bankada swift ücreti aynı mı alınıyor sorusudur. Maalesef bankadan bankaya bu ücret, bankaların uyguladığı politakaya göre farklılık göstermektedir. Bankların komisyon oranları kendi web sitesinden yada müşteri hizmetlerinden öğrenmek mümkün kılınmıştır. Tabi siz kısa bir araştırma ile kendinize en uygun gelen bankayı tercih edebilir ve bu banka üzerinden transfer yapabilirsiniz.

Bankaların Swift Kodları 2019

Akbank Swift KoduAKBKTRIS
Albaraka Türk Swift KoduBTFHTRIS
Alternatif Bank Swift KoduALFBTRIS
Anadolubank Swift KoduANDLTRIS
Bank Asya Swift KoduASYATRIS
BankPozitif Swift KoduBPTRTRIS
Citibank Swift KoduCITITRIX
DenizBank Swift KoduDENITRIS
Eurobank Tekfen Swift KoduTEKFTRIS
Finansbank Swift KoduFNNBTRIS
Fortis Bank Swift KoduDISBTRIS
Garanti Bankası Swift KoduTGBATRIS
Halkbank Swift KoduTRHBTR2A
HSBC Bank Swift KoduMIDLTRIX
ING Bank Swift KoduOYAKTRIS
Kuveyt Türk Swift KoduKTEFTRİS
Millennium Bank Swift KoduSITETRIS
Şekerbank Swift KoduSEKETR2AAIS
Turkland Bank Swift KoduTBNKTRIS
TEB Swift KoduTEBUTRIS
Tekstilbank Swift KoduTEKBTRIS
Turkish Bank Swift KoduTUBATRIS
Türkiye Finans Swift KoduTAFKBTRIS
Türkiye İş Bankası  Swift KoduISBKTRIS
VakıfBank Swift KoduTVBATR2A
Yapı Kredi Bankası Swift KoduYAPITRISFEX
Ziraat Bankası Swift KoduTCZBTR2A

Yazımızı Paylaşmak İster Misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir