Taksitle Altın Nasıl Alınır?

Posted on

Taksitli alışveriş konusunda birçok yasal düzenlemenin hayata geçirilmesi ile beraber, kredi kartı ile taksitli altın alışverişi de tamamen yasaklanmıştı. Fakat bu sektörde yaşanan kriz ve kuyumcuların iş konusunda olumsuz sonuçları alması, yeni bir düzenlemenin aktif olmasını ve kredi kartına 4 taksitle altın satışının yapılmasını sağlamıştır. Ayrıca taksit sayısını arttırmak için yeni bir düzenleme yapılmaktadır. Taksitle altın almak ödeme kolaylığı olması açısından olumlu olmakla beraber, yatırım amaçlı altın alımlarında ise faiz yükü eklenmesinden dolayı, olumsuz sonuçları doğurmaktadır.

Taksitle Altın Almak Mantıklı Mıdır?

Taksitle altın almak yatırım hedefine göre oluyorsa eğer, altın fiyatının üzerine yüksek faiz uygulanması sebebiyle, tercih eidlen bir yöntem değildir. Bilindiği üzere altın uzun vadeli bir yatırım aracıdır ve altın alış fiyatları ile satış fiyatları, ayrı olarak hesaplanıyor. Altını kuyumcular yüksek fiyat üzerinden satarken, bozdurmanız durumunda daha düşük fiyatları aktif ediyor. Zaten arada bulunan bu alım satım farkının üzerine eklenen taksitli alışveriş faizi düşük vadede aldığınız altını satmanız halinde kesinlikle sizlerin zarar etmesini sağlayacaktır. Ancak uzun vadeli yatırım yapılması ya da bir yakınınızın düğününde takı amacı ile zorunlu altın alımlarında taksitli alışveriş ödeme kolaylığı sağlaması açısından oldukça yararlı olacaktır. Bu yüzden altını taksitle alırken, yatırım yapılmak için mi, yoksa düğün için mi alınıyor olmasına dikkat edilmelidir.

Kimi kuyumcular normal satış fiyatına göre taksit yaparken, bazıları da vade farkı koyarlar. Vade farkını da göz önünde bulundurmalı ve buna göre alım yapmalısınız. Altın zaten bugünlerde çok değer kazanan bir yatırım aracı değildir ve sizlerin zarar etmesini sağlayacaktır. Sizlere en yakın kuyumcuya giderek, taksitli altın alımı yapabilirsiniz.

Taksitli Altın Bilezik Almak Uygun Mudur?

Taksitle altın almak isteyen kişilerin en çok tercih ettikleri altın türü ise, altın bileziklerdir. Bunun nedeni ise altın bileziklerin hem düğün takısı olması, hem de yatırım yapmak isteyen kişilerin bilezik almaya olumlu bakmalarıdır. Taksitli altın bilezik, yatırım olarak alınıyorsa eğer, alış ve satış esnasında çok fazla zarar etmemek amacı ile işlemeli bileziklerden uzak durulmalı ve genel olarak normal bilezikler tercih edilmelidir.

Taksitle Altın Almak İçin Nereye Gitmem Lazım?

Genelde tüm kuyumcular belirli bir fiyat farkı uygulayarak, taksitle yani kredi kartıyla altın satışı yapıyorlar. Ancak burada en önemli nokta ise, kuyumcu tarafından kullanılan POS cihazına ait bankanın kredi kartı ürününü kullanmaktadır. Taksitle altın alacağınız kuyumcuyu çok iyi seçmeniz ise, daha az faiz ödemesi yapmanızı sağlayacaktır. Çünkü bazı kuyumcular, taksitli satış olduğu için yüksek fiyat biçmekte ve doğal olarak, daha fazla ödeme yapılmasını sağlamaktadır. Bu nedenle taksitle altın almak isteyen kişilerin farklı birkaç kuyumcudan fiyat teklifi aldıktan sonra alımda bulunmaları, zarar etmeme konusunda mantıklı bir seçim olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir