Taksitle Cep Telefonu Alma Yolları

Posted on

Bilindiği gibi Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu kredi kartlarından cep telefonları için taksitle alışverişi kaldırmıştır. Cep telefonlarındaki yüksek fiyatlar, peşin alımların yapılmasını da neredeyse imkansız hale getirmektedir.  Bu durumdan firmaların satışları da kötü yönde etkilenmektedir. Bu duruma bir çözüm arayan satıcılar ve müşteriler kredi, senet, elden taksit vb. yöntemlerle konuya çözüm getirmeye çalışmaktadırlar. Bugünkü yazımızda taksitle telefon imkanı sunan firmalar ile taksitli bir şekilde telefon alma yöntemlerini inceleyeceğiz.

Taksitle Cep Telefonu Alınır mı?

Yüksek fiyatlar nedeni ile taksitlendirme uygulamasına gitmeden cep telefonu almak hayli zorlaştı. Kredi kartları ile telefon alışverişinin de önünün tıkalı olması alternatif alışveriş yöntemlerini akla getirmektedir. Sizler için taksitle cep telefonu almanın yollarını araştırdık.

Taksitle Cep Telefonu

Taksitle Cep Telefonu Alabilen Kredi Kartları:

İnternetten alışveriş yaparken telefon baktığınızda kredi kartları ile taksit imkanı olmamasına rağmen kredi kartlarının ödeme seçenekleri arasında kredi kartına taksit seçenekleri gözükmektedir. Burada ki püf nokta cep telefonlarının bireysel kredi kartları ile taksitlendirilemediğidir.  Yani Ticari kredi kartları ile halen cep telefonlarını taksitle alabilirsiniz. Ticari kredi kartları ile 9 taksite kadar cep telefonu almanız mümkün. Ticari kredi kartları esnaf, anonim şirketi ya da limited şirketi sahiplerinin ticari kuruluşlarının üzerine olan kredi kartlarıdır. Bir esnaf tanıdığınızın şirketine ait kredi kartı ile cep telefonu alabilirsiniz.

Faturaya Ek Taksitle Cep Telefonu Alımı:

Turkcell, Türk Telekom, Vodafone gibi GSM operatörlerinin faturaya ek olarak cihaz kampanyalarından yararlanabilirsiniz. Ayrıca teknosa gibi hem cep telefonu satışı yapan hem de GSM operatörlüğü bulunan zincir mağazalar da faturanıza ek taksitle cep telefonu satışı yapmaktadırlar. Burada firmalar cep telefonu faturanızın yanında her telefon için belirledikleri ek fiyatla belli taksitlendirme seçenekleri ile telefon satışı yapmaktadırlar. Burada GSM firmasına göre değişse de genellikle  telefonları fiyatları oldukça artmaktadır. 2500 TL peşin fiyata satılan bir cep telefonu 12 ay faturaya ek 3250 TL gibi bir fiyata mal olmaktadır.

Senetle Cep Telefonu Alımı:

Eskiden esnaftan senetle alışveriş yapmak mümkündü fakat şehirlerin büyümesi ve bankacılık sistemi özellikle küçük esnafları senetle satıştan uzak tutmaya başladı. Fakat zaten  kuruluş mantığı senetle kredi kartsız satış olan en çok bilinenlerinden biri olan Evkur gibi senetle satış yapan büyük firmalardan yine sent karşılığı taksitle cep telefonu satın almanız mümkün. Buradaki fiyatlarda tabi ki telefonların peşin fiyatının üstüne yüzde 25-40 arasında bir artış ile satılmaktadır. Bunun yanında tanıdığınız ve sizi bilen bir esnaftan da senetle cep telefonu almanız mümkün. Burada da telefonun üzerine gelecek vade farkı sizinle esnaf arasındaki pazarlığa bağlı.

Telefonculardan Taksitle Telefon almak:

Her ne kadar bir yan yol olup yasallığı tartışılsa da ce telefon satan esnafta kendileri bir çözüm sunmaktadırlar. Fakat bizce çok sıkıntılı ve kesinlikle tavsiye etmediğimiz bir yöntem olsa da yapıldığı için yazımıza ekledir. Bu uygulama da esnaf size taksitle toplu kılıf satıyor ve cep telefonunu hediye olarak gösteriyor. Tabi ki size aldığınız telefona hediye bir kılıf dışında herhangi bir kılıf verilmiyor. Burada ki sıkıntı ise cep telefonunun garanti dışı olması. Bir dönem reklamlarda replik olan garantisi benim abi bu satışta söz konusu olan garanti.

Teknoloji Mağazasından Kredi ile Cep Telefon Almak:

Şu anki sistemde en mantıklı ve güvenilir gözüken Gold, Vatan Bilgisayar, Teknosa  ve Bimeks gibi teknoloji mağazalarından kredi sistemi ile taksitli telefon satın alabilirsiniz. Bazı büyük mağazalarda bankanın bir satış temsilcisi bulunmaktadır. Bu mağazalardan bir telefon almaya kaldığınızda 9-24 ay banka kredisi ile telefonu almanız için sistem devreye giriyor. Daha sonra ise bankanın sistemine kısa mesaj atarak mağazanın adı boşluk T.C. kimlik numaranızı yazarak SMS gönderiyorsunuz. Burada sistem aslında kredi notunuzu inceleyerek herhangi bir sıkıntılı durum yoksa kredi başvurunuzu onaylıyor. Daha sonra banka tarafından aranarak birkaç küçük soru soruluyor ve ardından kredi talebiniz onaylanıyor. Daha sonra olumlu sonuçlanan kredi başvurusu teknoloji mağazalarındaki sistemlerden görülüyor ve mağaza size satışı gerçekleştiriyor. Kredi ödemesi ise adresinize firmanın anlaşmalı olduğu bankadan bir banka kartı geliyor ve bu banka kartına her ay ödemeniz gereken tutarı yatırarak gerçekleşiyor. Bu firmalarla genel olarak Denizbank, ING Bank ve Finansbank çalışmakta  ve krediler için fazla zorlu çıkarmamaktadırlar. Bu firmalardan Teknosa ING Teknokredi ile satış gerçekleştirmektedir. Vatan Bilgisayar ise en son Fibabanka ile çalışmaya başladı ve 3500 TL fiyat altındaki cep telefonları için 12 ay kredi imkanı sağlamaktadır. Diğer bir mağaza Media Mart Denizbank ile çalışmaktadır. Ayrıca Arçelik ve Beko mağazaları ING Bank ile çalışmakta ve 3500 TL üzeri telefonlarda 6 ay, 35000 TL altı telefonlar için 12 ay taksit imkanı sunmaktadır.

Cep Telefonu Tutarı Kadar İhtiyaç Kredisi Çekmek:

Çoğu birey yukarıdaki sistemleri araştırdıktan sonra bir bankaya cep telefonu kadar bir mini ihtiyaç kredisi çektiğinde hangisinin daha karlı olduğunu araştırarak karar vermektedir. Bazen bankaların 2-3 bin liraya kadar masrafsız kredileri olmaktadır. Bu durumda senet ve hat üzerinden telefon alıp vade farkı ödemeden daha karlı bir durum söz konusu ise kişiler telefon bedelinin az üstü bir ihtiyaç kredisi çekerek hem bazı ufak ihtiyaçlarını gidermekte hem de istedikleri telefona sahip olmaktadırlar.

Orta gelir ve düşük gelir için biraz gelişmiş bir cep telefonunu peşin almak artık bir hayal gibi gözükmekte. Hem alıcıların hem de satıcıların cep telefonu satın almak için taksitlendirme yapması gerekmektedir. Bunu da kanunlar çerçevesinde yukarıdaki belli yollardan yapmak mümkün burada dikkat etmeniz gererken husus bu yolları hızlıca araştırıp sizin için en karlı olanına başvurmak. Fakat unutmayın ki ödenen tutarlar yüksek olduğundan sizler için en garantili ve bir sıkıntı olduğundan başvurabileceğiniz bir muhatabın bulunacağı yolları tercih etmeniz sizin için en sıkıntısız yol olacaktır.       

2 thoughts on “Taksitle Cep Telefonu Alma Yolları

    1. Teknosa da tekno krediyi MAĞAZALAR İÇİN yapılan kampanyadan yararlanarak kullandığınızda hiç bir şekilde bir faiz veya ek ödeme olmaksızın sadece telefon ücreti üzerinden taksitlendirme yapılıyor. Alışverişinizi yaptıktan sonra ING bankası sizlere mobil uygulamayı kullanmanıziçin şifre verecek bu şifre ile açılan hesabınız üzerinden kredi borcunuzu takip edebilir ve borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir