Tarımsal destekleme ödemeleri

Posted on

Üretim, bir ülkenin kalkınması ve ilerlemesi için olmazsa olmazlardandır. Üretimin temelinde fabrikasyondan ziyade tarım ve hayvancılıkla ilgili hammadde üretimi yatmaktadır. 21. Yüzyılda üretimin önemi daha bariz hale gelmiştir. Tüketim toplumunda üretici sayısı günden güne azalmaktadır. Ülkemizde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 1924 yılında kurulmuş olup çiftçiyi ve üreticiyi desteklemek, üretim miktarını yıldan yıla artırmak amacıyla varlığını sürdürmektedir. Her yıl üretim miktarının artması ve üreticiyi teşvik etmek için tarımsal destekleme ödenekleri belirlenmekte, bu doğrultuda devlet desteğiyle ve bakanlık eliyle hibe şeklinde ödemeler yapılmaktadır.  Ödemeler, ürün cinsine ve ürün birimine göre değişmekte olup yıldan yıla artış göstermektedir.

Tarımsal desteklemenin birçok faydası vardır. Üretim için verilen destek oranı arttıkça çiftçinin sırtındaki yük azalmakta, üretim miktarı artmakta, nadasa bırakılan ve çorak kalan toprak dekarı azalmaktadır. Son yıllarda yaş sebze ve meyve ihracatında gündemden düşmeyen organik tarım ve iyi tarım sertifikası devlet tarafından destekli olarak verilmekte, dünya üzerinde ihracat prestijimizin artmasını sağlanmaktadır.

Bakanlıkça belirlenen destek ödemesi alınabilmesi için gereken şartlar şu şekildedir;

 1. Çiftçi kayıt sistemine kayıt olunması ve kaydın her yıl güncellenmesi
 2. Fark ödemesi için gereken süre içinde başvuru yapılması
 3. İlave sözleşmeli üretim desteğinden yararlanılabilmesi için sözleşmelerin kayıtlı olunan il/ilçe müdürlüklerine teslim edilmesi
 4. Çiftçi kayıt sistemi kayıtlarının ve destek başvurularının üretim yapılacak arazilerin bulunduğu il/ilçe müdürlüklerine yapılması gerekmektedir.
 5. Tarımsal destek için müracaat edilen toplam arazi miktarı en az 1 dekar olmalıdır.

Tarımsal destek ödemeleri  T.C. Ziraat Bankası aracılığı ile çiftçi T.C. kimlik numarasının son hanesine göre yapılmaktadır.

Tarımsal destekleme ödemeleri

Milyonlarca çiftçinin ektikleri ürün cinsine ve dönüm miktarına göre alacağı ödeme tutarları belirlendi. 2016 yılına göre pamuk ve mısır için ayrılan destekleme bütçesi artırılmış, bunun yanında %50 mazot desteği için ayrılan bütçe 2 milyar lira olmuştur. Hayvancılık desteklemelerinde ise yine buzağı destekleri öndedir.

Dönemin Gıda, Tarım ve Hayvancılık bakanı Faruk Çelik’in yaptığı açıklamaya göre 2017 yılı için çiftçi destekleme ödeneğine ayrılan miktar toplam 12.8 milyar lira olarak belirlendi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre tarım hibe desteği üretim cinsine göre ayrıldığında;

 • fındık üreticileri için 835 milyon lira,
 • yağlı tohumlu bitki üreticileri için (pamuk, ayçiçeği, soya fasulyesi, kanola, aspir) 1 milyar 492 milyon lira,
 • mısır üreticileri için 120 milyon lira,
 • yaş çay üreticileri için 192 milyon lira,
 • hububat üreticileri için ise 360 milyar lira ayrılmıştır.
 • Yem bitkileri üreticileri için 88 milyon lira,
 • su ürünleri üreticileri için 5 milyon lira,
 • çiğ süt üreticileri için 120 milyon lira,
 • buzağı yetiştiricileri için 850 milyon lira,
 • büyükbaş hayvan yetiştiriciliği desteği için 75 milyon lira,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir