Temassız Kredi Kartı Özellikleri

Posted on

İnsanlar günümüzde alışverişlerini büyük marketlerden ya da alışveriş merkezlerinde yapmayı tercih ediyorlar. Bu şekilde büyük mağazalarda indirimler ve kampanyaları daha fazla yakalama fırsatı buluyorlar. Ancak bu avantajın yanı sıra ödeme için kasaya gittiğinizde de bir kuyrukla karşılaşıyorsunuz. Hatta bir alışveriş merkezine gittiğiniz yoğun bir alışveriş sonrasında dinlenmek için kahve içmek istediniz de aynı sorun orada da var. Alışverişinizi yaptıktan veya kahvenizi içtikten sonra para ödemek için tekrar kuyruğa girmeniz gerekiyor.

Ancak bankalarda insanların bu sıkıntılarının farkına varmış ve temassız kartlar geliştirmeye başlamıştır. Günlük yoğunluğunuz içinde zaman kaybetmemeniz adına geliştirilen bu hızlı ödeme sistemi hayata mola vermeden devam etmenizi sağlıyor. Üstelik güvenlik noktasında da daha gelişmiş bir teknoloji kullanılıyor. Peki, temassız kredi kartı kullanmayan birisi bu kartlar hakkında ne düşünüyor ya da ne bilmesi gerekiyor.

Bu karta sahip olabilmeniz için ilk yapmanız gereken şey kart başvurusunda bulunurken temassız kart istiyorum talebinde bulunmak yeterli. Bu kart elinize geldiğinde alışverişlerinizde direk kullanabiliyorsunuz yapmanız gereken tek şey cihaza kartınızı 1 saniyeden daha az bir süre tutmak ödeme işleminiz bu sayede hemen gerçekleşiyor. Sizde kredi kartınıza şifre girip işlemin gerçekleştirilmesini beklemiyorsunuz. İsterseniz bu temassız ödeme özelliğini biraz daha inceleyelim.

Temassız Kredi Kartı Nedir?

Bir pos cihazına hiç dokunmadan ödeme yapabildiğiniz bir işlem. Kredi kartınızın üzerinde bulunan çipler antenleri sayesinde pos cihazına radyo frekansı dalgaları gönderiyor ve iki işlem bir araya geldiğinde ödeme işlemi gerçekleştirilmiş oluyor. Bu kartın güvenlik noktasındaki özelliği ise 90 TL’ye kadardı ağustos 2019 tarihinden itibaren temassız ve şifresiz işlem limiti 120 TL olarak belirlenerek bu limite kadar ödeme yapma imkanı sunulmaya başlandı. Yani artık cebinizde bozuk para bulundurmanıza ve alacağınız küçük bir şey için dakikalarca beklemenize gerek kalmıyor. Eğer ki harcamanızın miktarı büyükse o zaman yine şifre girmeniz gerekiyor.

Temassız Kartlarda Ödeme Nasıl Yapılır?

Şu elinizde bulunan kredi kartınızın ön bölümünde dalga da ya da temassız işareti bulunuyorsa sorunsuz bir şekilde bu ödeme sistemini kullanabilirsiniz. Dalga işareti “contactless” şeklinde belirtilmiştir. Ancak ödeme yapabileceğiniz her pos cihazı buna uyumlu olmayabilir bunu da mağazanın vitrininde ya belirtilmiş olarak görürsünüz ya da pos cihazının üzerinde dalga işareti vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir