Teminatlı Kredi Veren Bankalar

Posted on

İhtiyaç kredilerinin bilindiği üzere birçok farklı alt grubu yer almaktadır. Kullanım amacına, çeşidine ve şekline göre değişiklik gösteren kredi türünden bir tanesi de, teminatlı ihtiyaç kredileridir. İpotekli ihtiyaç kredisi olarak da geçen taminatlı kredileri veren bankalar, müşterilerine normal ihtiyaç kredisinden daha yüksek tutarlarda kredi vermektedir. Bu sebepten dolayı yüksek tutarda ihtiyaç kredisine sahip olmak isteyen bireyler, mallarını teminat göstererek istedikleri parayı temin etmektedir.

Borcunu ödememesi durumunda ise krediyi veren banka, ipotekli olan söz konusu mülke el koyarak satışa çıkarır ve vermiş olduğu parayı adeta kurtarmaya çalışır. Bu nedenden dolayı teminatlı ihtiyaç kredileri, bankaların en çok sevdiği ve en çok verdiği krediler olarak bilinir.

Teminatlı ihtiyaç kredisi veren bankalar, genellikle kişiye ya da bir yakınına ait evi, arsayı veya aracı mal olarak görür ve ipotek ederler. Daha sonra ise bireyler krediyi kullanır ve düzenli olarak ödemeye başlar. Taki kredi borcu bitene kadar ipotek durumunda olan mallar, hiçbir şekilde satılamaz.Çünkü banka tarafından kredi borcuna karşılık tahsil edilmiştir.

Bankalar, ipotek gösterebilen müşterileri için daha uzun vadelere göre kredi fırsatı sunmaktadır. Teminatlı ihtiyaç kredisi veren bankalar kendilerine gelen taleplere göre, olumlu ya da olumsuz olarak bir değerlendirme sürecini aktif ederler. Peki hangi bankalar müşterilerine teminat durumuna göre kredi veriyor ve bu bankaların isimleri neler? Sizler için teminatla kredi veren tüm bankaları listeler halinde sunduk.

Hangi Bankalar Teminatlı Kredileri Veriyor?

  • Halkbankası
  • Ziraat Bankası
  • Garanti BBVA bankası
  • TEB
  • HSBC
  • Finansbank
  • Denizbank
  • Vakıfbank ve Ziraat Bankası
  • Akbank

Teminat karşılığında yüksek meblağlarda ihtiyaç kredisi başvuru yapmak istiyorsanız eğer, teminat göstereceğiniz taşınmaza ait belgeler ile en yakın banka şubelerine başvurmanız gerekir. Ayrıca şubeye başvurmadan önce kredinin onaylanıp onaylanmayacağını öğrenmek için internet üzerinden teminatlı kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Teminatlı Kredilerin Şartları Nelerdir?

Bankaları teminatlı kredi verirken, aslında kredi notunu pek önemsemezler. Biliyoruz ki kredi notu bu konuda ön plana çıkıyor ama teminat kredisi çok farklı bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. Normal ihtiyaç kredilerinde borcu tahsil edememe durumu varken, ipotekli yani teminatlı kredilerde borcu rahat tahsil etme durumu var. Bu konuda sizlerin kredi notu düşük ol da, krediyi alabilirsiniz. Şart olarak sigorta devamlılığı ya da gelir belgesi de yoktur. Tamamen malı ipotek göstermeniz şartı yeterlidir. Yani teminatlı kredi aslında, alınması en kolay olan ve pek şartın aranmadığı kredi olarak karşımıza çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir