Genel

Zorunlu BES’ten Nasıl Çıkılır ?

Bireysel Emeklilik Sistemi, kısa adıyla BES, sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcı unsurları arasında yer alan bir uygulamadır. Aktif çalışanların, çalışma hayatları süresince kazançlarının bir kısmını biriktirerek emekli olmalarının ardından rahatlıkla hayatlarına devam edebilmeleri hedef alınmıştır. Gönüllü katılımı sağlayan BES, 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren artık tamamen zorunlu oldu. Maaşlarından kesinti istemeyen bireyler ise, birçok soru sormaya başladı. Bu konuda en çok sorulan soru ise, BES’ten nasıl çıkılır oldu.

Zorunlu BES Kapsama Alanları

T.C. Resmi Gazete’de yayımlanarak tamamen aktif olan BES sistemi, 45 yaşın altında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kamu ve özel sektör çalışanlarını kapsama altına alıyor. Otomatik katılım olarak uygulanacak BES sistemine katılımlar ise, işverenler aracılığı ile yapılıyor.

BES’ten Çıkmak İstiyorum Ama Nasıl?

Çalışanlara otomatik şekilde yaptırılan BES’ten ayrılmak isteyenler, ilk 2 ayın ardından sistemden çıkabiliyor. BES’ten çıkmak için çalışanlar iki ay içerisinde resmi olarak cayma hakkına sahiptir. Cayma durumunda her hangi bir maddi kayıp yaşanması söz konusu değildir. Sistemden çıkan çalışanlara 10 iş günü içerisinde yatırdıkları paralar tamamen iade ediliyor. Bu durumda ve ilk 3 yıl içerisinde zorunlu BES’ten ayrılma durumunda devlet katkısı alma hakkı kaybediliyor. İşte en fazla kafa karışıklığına neden olan konu da, burası oluyor ve devamında BES iptali için resmi gazetede bir yayınlama yapıldı. BES iptali için Resmi Gazete’te yayınlanan metin aynen şu şekilde.

“Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin” 22/E maddesinin birinci fıkrasına göre çalışan BES iptali talebini işverene ya da şirkete posta, e-posta gibi araçlarla iletmesi gerekiyor. Çalışan BES’ten çıkma isteğini ilettikten sonra on iş günü içinde kesintilerin iade edilmesi gerekiyor. İadenin gecikmesi durumunda temerrüt faizi ile iade yapılacak.

Otomatik BES Ne Zaman Aktif Olacak?

Çalışan sayısı 1.000 ve üzeri olan şirketler; 1 Ocak 2017

Çalışan sayısı 250 – 999 arasında olan şirketler; 1 Nisan 2017

Çalışan sayısı 100 – 249 arasında olan şirketler; 1 Temmuz 2017

Çalışan sayısı 50 – 99 arasında olan şirketler; 1 Ocak 2018

Çalışan sayısı 10 – 49 arasında olan şirketler; 1 Temmuz 2018

Çalışan sayısı 5 – 9 arasında olan şirketler; 1 Ocak 2019

BES için ne tutarda kesintiler oluyor?

Bireysel Emeklilik Sistemi kapsamında çalışanların brüt maaşının %3’ü net maaşından kesintiler olacak. Örneğin brüt kazancı 5000 TL olan birinin maaşından 150 TL tutarında bir kesinti olacak. Ancak isteğe göre daha fazla tutarda kesintiler olabilecek. Bu kapsamda üst sınırla ilgili herhangi bir kısıtlama olmadığını sizlere söylemek isteriz. Sistemde kalınması durumunda ise her ay katkı paylarına devlet tarafından % 25 oranında ekstra bir katkı verileceğini hatırlatıyoruz.

Yorum Yap